fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Czy WIBOR zniknie z umów kredytów złotowych?

WIBOR, który aktualnie stanowi wyznacznik zmiany oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych, jest wskaźnikiem określającym rynkową stopę procentową, po której banki pożyczają sobie pieniądze na rynku międzybankowym.

Co zastąpi WIBOR?

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom z 14 lipca 2022 r. zakłada wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu, który ma zastąpić WIBOR.

 

  • Złotówkowicze
  • Wskaźnik oprocentowania
Złotówkowicze

Na ten moment, nie ma jednak pewności, czy faktycznie dojdzie do zmiany wskaźnika, a jeśli tak to w jakim terminie. Nie doprecyzowano, czy reformą zostaną objęte wszystkie kontrakty bazujące na stawce WIBOR jednocześnie, czy też należy spodziewać się zmian wprowadzanych stopniowo.

Czy WIBOR zniknie z umów kredytowych?

Od momentu zapowiedzi usunięcia stawki WIBOR prowadzone są działania zmierzające do zmiany wskaźnika. Typowane są alternatywne indeksy mające odpowiadać za wysokość zobowiązania kredytobiorców złotowych.
Propozycje zamienników, takich jak WIRD czy POLONIA, nie dają ma pewności korzyści dla kredytobiorców, gdyż pomimo odmiennego sposobu ich tworzenia – pozostają na zbliżonym do WIBOR (nadal wysokim) poziomie.

  • WIBOR

Czy zmiana wskaźnika wpłynie na przyszłe raty kredytu?

Każda zmiana wskaźnika, wpłynie wyłącznie na przyszłe raty kredytu, nie rozwiąże jednak problemu ewentualnych nieprawidłowości sprzed tej daty. Aby zweryfikować spłacone raty kredytu złotowego, należy przeanalizować treść umowy kredytu w części opisującej zasady zmiany oprocentowania. Następnie,zestawić ją z informacjami jakie kredytobiorca otrzymał w trakcie procesu ubiegania się o kredyt.

 

Część umów kredytów złotowych zawiera w swej treści wadliwe postanowienia, które dają podstawy dla dochodzenia zwrotu rat świadczonych historycznie na rzecz banku, jak również uznania umowy kredytu za nieważną w całości.

Wbrew powszechnej opinii, umowy kredytowe ze zmiennym oprocentowaniem mogą być uzależnione od wskaźników innych niż WIBOR, w ofertach banku pozostawały bowiem umowy kredytu z oprocentowaniem opartym np. na stopie referencyjnej NBP. Natomiast, do 2007 roku powszechną była praktyka uzależniania zmiany wysokości oprocentowania wyłącznie od decyzji Zarządu Banku. Takie zapisy umowy kredytu, wielokrotnie były uznawane przez sądy za nieuczciwe i nieważne w całości, a kredytobiorcy odzyskiwali wpłacone z tego tytułu środki.

Świadomość różnych zapisów dotyczących oprocentowania jakie mogą pojawić się w umowach kredytowych, oraz wiążących się z nimi możliwości procesowych powinna dawać Kredytobiorcom mocny impuls do tego aby odszukać swoją umowę kredytu i przeanalizować jej zapisy.

author avatar
Bartosz Rybicki

Najnowsze wpisy:

odsetki

Jak obliczyć odsetki za opóźnienie?

Postępowanie sądowe w tzw. „sprawach frankowych” często kojarzy się z żądaniem unieważnienia umowy kredytowej oraz zwrotem nienależnie zapłaconych rat kapitałowo-odsetkowych. Jednak czy to jedyne roszczenia,

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.