W dniu 21 czerwca 2023 r. Kancelaria Mędrecki&Partners Law Office uzyskała postanowienie zabezpieczające w sprawie prowadzonej przez kredytobiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Postanowienie to zostało wydane w związku z kredytem firmowym, który jest powiązany z frankiem szwajcarskim. Według informacji uzyskanych przez naszą Kancelarię, jest to jedno z pierwszych tego typu orzeczeń wydanych w skali kraju.
Zawieszenie spłaty rat kredytu w sprawie Frankowicza przedsiębiorcy
Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVI Wydział Gospodarczy, sygn. akt XXVI GC 655/23, udzielił zabezpieczenia i zawiesił obowiązek spłaty rat kredytu przez kredytobiorcę na czas trwania procesu.
Dodatkowe korzyści z zabezpieczenia postępowania – jakich czynności bank nie będzie mógł podjąć?
- wypowiedzieć umowy kredytu,
- przekazać informacji o braku spłaty rat kredytu do Biura Informacji Kredytowej S.A. oraz biur informacji gospodarczych,
- kierować monitów, wezwań do zapłaty lub innej podobnej korespondencji dotyczącej zaległych rat kredytowych.
Kredyty frankowe – coraz więcej korzystnych wyroków dla Frankowiczów konsumentów i przedsiębiorców
Mając na uwadze, że kredytobiorca wyraża wątpliwości co do pewnych postanowień umowy kredytowej, których ewentualne usunięcie może skutkować unieważnieniem całej umowy kredytowej oraz uwzględniając, że suma dokonanych wpłat na rzecz banku przekroczyła wartość udzielonego kredytu, brak zabezpieczenia spowodowałby wzrost kwoty nienależnych świadczeń, które kredytobiorca musiałby uiścić wobec banku. Ponieważ te świadczenia wynikają z działań powiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlegają one 3-letniemu okresowi przedawnienia, co w znaczący sposób ograniczyłoby możliwość ich późniejszego odzyskania.
Umowy kredytów frankowych, niezależnie od tego czy kredytobiorcą był konsument czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, były zawierane na identycznych wzorcach umownych, które cechowały się klauzulami umożliwiającymi bankowi jednostronne przeliczanie zobowiązania kredytobiorcy, wykorzystując przy tym bankową tabelę kursu CHF.
Obserwując postępowania w sprawach konsumentów, można zauważyć, że także w przypadkach, gdy kredyty frankowe były związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, orzecznictwo stale ewoluuje. Coraz częściej są wydawane wyroki, które stwierdzają nieważność umowy kredytu zawartej między profesjonalnymi podmiotami (tj. kredytobiorcami, którzy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, podobnie jak banki są przedsiębiorcami).
Całość artykułu dostępna w dzisiejszym wydaniu Pulsu Biznesu.