Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Frankowicze – jak przebiega rozprawa sądowa?

Kluczowym etapem w przypadku wytoczenia powództwa przeciwko bankowi jest postępowanie sądowe. Jak wygląda rozprawa sądowa i o czym powinni wiedzieć Frankowicze przed wyznaczeniem przez sąd terminu rozprawy?

Rozprawa sądowa - Frankowicze

  • W pierwszej kolejności kredytobiorca otrzymuje wezwanie na rozprawę wraz z informacją czy jest to rozprawa stacjonarna (w budynku sądu) czy też w formie zdalnej.
  • Jeśli chodzi o sam przebieg rozprawy, sędzia jako „gospodarz” prowadzi rozprawę, decyduje o toku i kolejności czynności jakie w jego ocenie powinny zostać podjęte.  
  • Sprawę w sądzie I instancji rozpoznaje jeden Sędzia. W sprawach dotyczących kredytów powiązanych z CHF nie ma ławy przysięgłych. Na sali sądowej oprócz Sędziego znajduje się protokolant, strony postępowania wraz z pełnomocnikami, świadkowie lub biegli (o ile zostali wezwani przez sąd).
  • Na rozprawie mogą być obecni również pełnomocnicy stron, którzy mają możliwość dokonywania czynności w imieniu swoich mocodawców. Przede wszystkim, pełnomocnicy zabierają głos w odpowiedzi na pytania sędziego o stanowisko w sprawie, wnioski dowodowe lub inne kwestie formalne.
  • Przesłuchanie strony (kredytobiorcy) jest dowodem, który wymaga jej osobistego zaangażowania. Pomoc pełnomocnika podczas przesłuchania jego mocodawcy może jednak polegać na obecności w trakcie przesłuchania, zgłaszaniu do sędziego wszelkich nieprawidłowości proceduralnych, a przede wszystkim na zadawaniu pytań mających służyć przedstawieniu wszystkich istotnych okoliczności sprawy.
  • W większości przypadków rozprawy są nagrywane w systemie audio-video, zawsze jednak sporządzany jest protokół pisemny.
  • Zanim sędzia wyda wyrok w I instancji zazwyczaj odbywa się kilka terminów rozprawy, w tym na jeden z nich wzywani są Kredytobiorcy (jako strona postępowania).

Najnowsze wpisy:

kto moze pomoc frankowiczom

Kto może pomóc Frankowiczom?

Kiedy lata temu podpisywałeś umowę kredytu we frankach szwajcarskich, prawdopodobnie nikt nie uprzedził Cię o ryzyku kursowym, które dziś spędza sen z powiek tysiącom Polaków.

nadplata kredytu we frankach warto czy nie

Czy warto nadpłacać kredyt CHF w 2025 roku?

Decyzja o nadpłacie kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich (CHF) może budzić wątpliwości. Z jednej strony pozwala szybciej zmniejszyć zadłużenie, z drugiej – może wpłynąć na

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Podając e-mail zgadzasz się na przesyłanie z Kancelarii informacji handlowych.
Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Komandytowa przetwarza Twoje dane w celu kontaktu w sprawie oferty. Możesz złożyć sprzeciw lub odwołać zgodę. Polityka prywatności.