fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Frankowicze – jak rosną rezerwy na ryzyko finansowe banków?

Sektor bankowy zabezpiecza coraz wyższe kwoty na pokrycie kosztów związanych z rozliczeniem spraw frankowych kończących się ustaleniem nieważności umowy kredytowej. W I kwartale 2023 r. cztery banki zawiązały rezerwy na ryzyko finansowe na blisko 3 mld zł.

Największe rezerwy, wynoszące 967 mln zł utworzył PKO BP. Na kolejnym miejscu znalazł się Bank Millennium – 846 mln zł. Nieco mniej, 808 mln na ten cel przeznaczył mBank – 808 mln.

Wysokość rezerw na ryzyko finansowe:

  • PKO BP S.A. – 967 mln zł
  • Bank Millennium S.A. – 846 mln zł
  • mBank S.A. – 808 mln zł
  • Santander Bank Polska S.A. – 287 mln zł

Szacuje się, że pokrycie rezerwami całego portfela spraw frankowych wzrosło do poziomu 55 proc. Na koniec ubiegłego roku wynosiło ok. 50 proc.

Suma rezerw zawiązanych przez 4 powyższe banki wyniosła dokładnie 2,93 mld zł. Dla porównania, w całym 2022 r. 8 banków notowanych na giełdzie zawiązało rezerwy o łącznej wysokości 11 mld zł.

Mędrecki Kancelaria Frankowicze

Frankowicze – coraz więcej pozwów przeciwko bankom

W nadchodzących miesiącach liczby te mogą osiągnąć jeszcze wyższe poziomy. Banki przygotowują się na zawiązywanie kolejnych rezerw. W głównej mierze z powodu rosnącej ilości pozwów ze strony kredytobiorców. Ostatnie miesiące pokazują, że banki zmieniły narrację w temacie ugód i przedstawiają je klientom na znacznie szerszą skalę. Na ten cel również muszą zabezpieczyć znaczące kwoty.

Wydana w lutym br. opinia Rzecznika Generalnego w sprawie TSUE C-520/21 jest kolejnym motywatorem dla Frankowiczów chcących wytoczyć powództwo przeciwko bankowi.

Co orzekł TSUE?

  • Bank nie może żądać od kredytobiorcy opłaty za bezumowne korzystanie z kapitału
  • Kredytobiorcy mogą dochodzić innych roszczeń, niż tylko zwrot zapłaconej bankowi kwoty
  • Odsetki za opóźnienie w spełnieniu roszczenia konsumenta, należy zasądzić licząc je od dnia wskazanego w wezwaniu banku do zapłaty.

 

Ostateczny wyrok TSUE w powyższej sprawie zapadnie w najbliższych miesiącach. Jeśli Trybunał podtrzyma stanowisko Rzecznika Generalnego, do sądów ruszy jeszcze więcej zdeterminowanych kredytobiorców.

Ile wynoszą rezerwy na ryzyko finansowe?

Według szacunków Rzeczpospolitej rezerwy muszą osiągnąć jeszcze wyższe poziomy, chociaż trudno jednoznacznie określić jakie. Najwyższe rezerwy na ten cel utworzył Pekao S.A. i ING Bank Śląski S.A. przekraczając poziom 80 proc. jeśli chodzi o pokrycie całego portfela spraw frankowych.

Które banki dokonały w ubiegłym roku największych rezerw?

  • mBank – 3,1 mld zł
  • Bank Millennium – ok. 2 mld zł
  • PKO BP – 1,9 mld zł

Najnowsze wpisy:

kredyt chf spłacony

Spłacony kredyt frankowy a pozew

Osoby które w przeszłości zaciągnęły kredyty powiązane z kursem franka szwajcarskiego, mogą podważać w sądach nie tylko czynne umowy kredytowe. Frankowicze, którzy już kilka lat

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.