W najnowszym materiale, na naszym kanale YouTube, Radca prawny Aleksandra Jakubowska wyjaśnia jakiego rodzaju kredyty powiązane z walutą obcą występują w obrocie prawnym i jakie są pomiędzy nimi różnice. Z tego materiału dowiesz się jakie są różnice między kredytem indeksowanym a denominowanym.
Frankowicze - czy wszystkie umowy kredytowe można podważyć? Sprawdź różnice między kredytami. Porównaj m.in kredyt indeksowany a denominowany.
- Kredyty indeksowane są kredytami powiązanymi z walutą obcą. Kwota kredytu w umowach kredytów indeksowanych wyrażona jest w złotych polskich. W tym przypadku również hipoteka w większości tego typu umów wyrażona jest co do zasady w złotówkach. Spłata kredytu następuje w złotych polskich, przynajmniej na początku trwania umowy. Frank szwajcarski (czy też inna waluta) jest natomiast miernikiem indeksacji. Kredyty indeksowane często zawierają zapisy niedozwolone, można je zatem skutecznie podważyć w sądzie.
- Kredyty denominowane charakteryzują się kwotą kredytu wyrażoną w walucie obcej, z tym że mamy do czynienia z wypłatą kredytu w walucie polskiej. W przypadku kredytów denominowanych hipoteka wyrażona jest w walucie obcej. Spłata rat, podobnie jak w przypadku kredytów indeksowanych następuje w złotych polskich (przynajmniej na początku trwania umowy). Tego rodzaju umowy kredytowe również są zgodnie uznawane przez polskie sądy za wadliwe, gdyż zawierają klauzule abuzywne.
- Kredyty walutowe – kredytobiorcy często błędnie nazywają kredyty indeksowane czy denominowane kredytami walutowymi. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, kredyty walutowe to kredyty wyrażone w innej walucie. Kwota kredytu, uruchomienie kredytu, spłata poszczególnych rat oraz hipoteka odnoszą się do waluty obcej. W tym wypadku umowa nie zawiera wad prawnych i nie ma możliwości jej zakwestionowania.
Podsumowując, większość umów kredytów indeksowanych i denominowanych można skutecznie podważyć w sądach. Kredytobiorcy mogą domagać się uznania umowy za nieważną oraz żądać zwrotu wpłaconych na rzecz banku rat i innych opłat związanych z obsługą kredytu.
Warto również dodać, że ewentualna późniejsza spłata kredytu bezpośrednio we frankach szwajcarskich nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń od banku. co istotne, także wcześniejsza spłata kredytu nie jest przeciwwskazaniem do uzyskania korzystnego wyroku w sprawie.