fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Frankowicze – Postępowanie przed sądem I instancji

Coraz więcej Frankowiczów decyduje się na dochodzenie roszczeń od banku na drodze sądowej. O czym powinni wiedzieć kredytobiorcy, którzy rozważają skierowanie sprawy umowy kredytowej na drogę postępowania sądowego?

Frankowicze – wniesienie pozwu do sądu

Pierwszą czynnością jest złożenie pozwu do sądu. Ważnym wymogiem formalnym pozwu jest uiszczenie opłaty od pozwu, a potwierdzenie jej zapłaty powinno być załączone do pisma. Następnie sąd weryfikuje pozew pod względem formalnym. Później jest on przekazywany do banku, który w określonym terminie odpowiada na pozew, chcąc tym samym doprowadzić do oddalenia roszczeń kredytobiorcy. Finalnie sąd dokonuje ostatecznej oceny co do przeprowadzenia konkretnych dowodów, o jakie wnioskują obie strony postępowania i prowadzi dalsze postępowanie.

Sprawy frankowe – postępowanie sądowe

Co istotne, nie ma określonych wymogów co do ilości rozpraw jakie muszą zostać przeprowadzone w postępowaniu przed sądem I instancji. Natomiast, jak wskazuje radca prawny Katarzyna Wilk, z reguły odbywa się co najmniej jedna rozprawa w sądzie I instancji.

Dowody w postępowaniu sądowym

Jeśli chodzi o dowody, jakie najczęściej sąd przeprowadza w toku postępowania sądowego są to:

  • dowody z dokumentów, w tym z umowy kredytowej
  • dowody z przesłuchania kredytobiorców oraz świadków – pracowników banku
  • dowód z opinii biegłego (w ostatnim czasie sądy najczęściej ten dowód pomijają)

Jak podkreśla mec. Katarzyna Wilk najważniejszym z dokumentów podlegających analizie sądu jest umowa kredytu, która jest przez kredytobiorców podważana z uwagi na zastosowanie w niej przez bank zapisów abuzywnych.

Najnowsze wpisy:

kredyt chf spłacony

Spłacony kredyt frankowy a pozew

Osoby które w przeszłości zaciągnęły kredyty powiązane z kursem franka szwajcarskiego, mogą podważać w sądach nie tylko czynne umowy kredytowe. Frankowicze, którzy już kilka lat

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.