Aktualnie aż 98 proc. wyroków w sprawach frankowiczów przeciwko bankom jest rozstrzygana na korzyść konsumentów – osób fizycznych. Orzecznictwo jest także coraz przychylniejsze w przypadku frankowiczów będących przedsiębiorcami.
Zdaniem radcy prawnego Emila Mędreckiego linia orzecznicza w sprawach konsumentów stała się bazą dla przedsiębiorców i zmieniła podejście sądów.
Korzystne wyroki dla Frankowiczów przedsiębiorców
Pozytywne zmiany dla Frankowiczów przedsiębiorców zapoczątkowała uchwała III CZP 40/22 Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 2022 r., w której wskazano, że kredyty powiązane z walutami obcymi naruszają swobodę zawierania umów umożliwiając jednej ze stron kształtowanie wysokości zadłużenia w sposób arbitralny.
Frankowicze - prokonsumenckie stanowisko TSUE
W czerwcu br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygn. C-570/21 orzekł, że status konsumenta zależy od celu, na jaki kredyt został zaciągnięty. Jeżeli był on przeznaczony w przeważającej części na cele prywatne, to kredytobiorcy przysługuje status konsumenta i ochrona wynikająca z dyrektywy unijnej.
O ile w przypadku konsumentów lawinę spraw frankowych spowodowały orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, tak w przypadku przedsiębiorców drogę sądową otworzyły wyroki i uchwały Sądu Najwyższego.
Jak wskazuje mec. Mędrecki, należy pamiętać, że istnieje różnica między spółką akcyjną lub z o.o. a jednoosobowym przedsiębiorcą. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej można próbować uniknąć rygorystycznych przepisów dotyczących postępowania gospodarczego, zawartych w Kodeksie postępowania cywilnego.
Sprawy przedsiębiorców w przeciwieństwie do spraw osób fizycznych są rozstrzygane przez wydziały gospodarcze. Inny jest także okres przedawnienia, który w przypadku przedsiębiorców wynosi 3 lata. Kolejną różnicą jest wysokość opłaty sądowej.
Zawieszenie płatności rat na czas procesu sądowego
Po czerwcowym wyroku TSUE C-287/22 sądy chętnie udzielają kredytobiorcom zabezpieczeń, także w przypadku przedsiębiorców:
Zdaniem mec. Mędreckiego bieżący rok i kolejny przyniesie wiele wyroków w temacie przedsiębiorców. Po zeszłorocznej uchwale SN wiele osób zdecydowało się na podjęcie walki z bankiem i wkrótce powinno się pojawiać sporo wyroków – konkluduje prawnik.
Więcej informacji na stronie Puls Biznesu.