fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Kredyt indeksowany a denominowany

Kredyty frankowe cieszyły się ogromną popularnością. Określane były niezawodnymi zobowiązaniami. Szczególnie w kontekście realizacji marzeń o wymarzonych własnych czterech kątach. Ich przystępna cena, łatwa dostępność i niska wartość franka szwajcarskiego sprawiały, że nikt nie podejrzewał gwałtownego wzrostu kursu franka. Właśnie dlatego tak ważna jest znajomość podstawowych definicji związanych z frankiem – jak na przykład kredyt indeksowany a denominowany. 

Kredyt indeksowany a denominowany - różnice

Warto podkreślić, że każdy kredyt, który nie jest kredytem złotowym należy uznać za kredyt walutowy. W przypadku kredytu indeksowanego, środki są najczęściej wypłacane w złotówkach. Raty także są uregulowane w polskich złotych. Z kolei, kredyt denominowany polega na otrzymywaniu ustalone kwoty w tej walucie, w której wzięliśmy kredyt. Co istotne, spłata rat odbywa się analogicznie – w walucie, w której zaciągnęliśmy kredyt. Główna różnica pomiędzy kredytem indeksowanym a denominowanym to kwota kredytu, wyrażona w walucie obcej lub w złotówkach. W przypadku obu rodzajów, to kredyt denominowany jest zdecydowanie najczęściej występującą formą kredytu walutowego. 

Różnice między kredytem indeksowanym denominownaym

Czy nadal mogę wziąć kredyt we frankach?

Kredyty frankowe w Polsce miały swój moment między 2000 a 2010 rokiem. Mimo ich niewątpliwej popularności sprzed lat, to banki zaczęły je maksymalnie ograniczać lub całkowicie z nich zrezygnowały. Wszystko za sprawą znacznego wzrostu kursu walutowego CHF. Kurs waluty drastycznie wzrósł w porównaniu do innych walut. Ta sytuacja zapoczątkowała problemy finansowe polskich Frankowiczów. Szczególny kryzys dotknął kredytobiorców posiadających kredyt hipoteczny w CHF

Kredyt denominowany do franka - jakie podstawy do roszczeń dla Frankowiczów?

Kredytobiorcy z kredytem denominowanym w CHF są w posiadaniu podstaw do uzyskania roszczeń. Jednym z podstawowych argumentów do ich uzyskania jest zarzut abuzywności. Odnosi się do postanowień regulujących zasady nominacji kwoty udzielonego kredytu. Ten argument dotyczy również kwestii uruchamiania kredytu denominowanego. Znaczna liczba przypadków udowodniła, że dzięki tym klauzulom, banki miały prawo do decydowania o wysokości świadczeń banku i wysokości kwoty zobowiązania Frankowiczów

Kredyt indeksowany do franka - podstawy do roszczeń dla kredytobiorcy

Jak już tłumaczyliśmy, kredyt indeksowany a denominowany zawiera różnice. Kredytobiorcy posiadający kredyt indeksowany do franka mają podstawy do ubiegania się o roszczenia. Głównym powodem do uzyskania roszczeń jest zarzut abuzywności postanowień. Ten zarzut dotyczy, jak wskazuje nazwa, określania reguł indeksacji. Podobnie jak w przypadku kredytów denominowanych, postanowienia dotyczące procesu indeksacji udzielały instytucjom bankowym prawo do ustalania wysokości kwoty zobowiązania. 

Jakie są podstawowe różnice między kredytem indeksowanym a denominowanym?

Kancelaria dla Frankowiczów

Szukasz kancelarii frankowej nastawionej na pomoc kredytobiorcom z kredytem w CHF? Skontaktuj się z nami. Nasi eksperci dokonają bezpłatnej analizy umowy kredytu oraz podpowiedzą, jakie kroki warto podjąć. Co więcej, podpowiemy czy warto podpisać ugodę frankową, czy stanąć w procesie przeciwko bankowi. 

Najnowsze wpisy:

odsetki

Jak obliczyć odsetki za opóźnienie?

Postępowanie sądowe w tzw. „sprawach frankowych” często kojarzy się z żądaniem unieważnienia umowy kredytowej oraz zwrotem nienależnie zapłaconych rat kapitałowo-odsetkowych. Jednak czy to jedyne roszczenia,

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.