Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

TSUE kolejny raz po stronie Frankowiczów

W dniu 21 września 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie Frankowiczów. Pytania prejudycjalne do Trybunału skierował Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie.

W czerwcu br. TSUE wydał dwa przełomowe wyroki: C-520/21 w sprawie bezumownego korzystania z kapitału i C-287/22 rozstrzygający kwestię zawieszenia płatności rat w trakcie trwania procesu sądowego. Czego dotyczy kolejna sprawa TSUE?

Pytania prejudycjalne do TSUE w sprawie Frankowiczów

Warszawski Sąd zastanawiał się, czy w sytuacji, gdy konkretna klauzula umowna jest uznana za nieuczciwą i zostaje wpisana do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sąd jest zobowiązany ponownie oceniać jej uczciwość w każdej indywidualnej sprawie, jeśli konsument nie negocjował kwestionowane postanowienia umowy.

Dodatkowo, Sąd rozważał, czy możliwość wykonania umowy w oparciu o zapis alternatywny dla nieuczciwego warunku umowy ogranicza konsumenta w powoływaniu się na wadliwy element umowy.  W tym kontekście Sąd również opowiedział się za szeroką ochroną konsumenta, wskazując, że nawet jeśli w umowa pozwala na jej wykonanie z pominięciem nieuczciwego zapisu, nie traci on swojego abuzywnego charakteru. Ograniczenie możliwości powoływania się na nieuczciwość jednego z alternatywnych warunków byłoby sprzeczne z celem odstraszającym przedsiębiorców od stosowania niedozwolonych klauzul. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca nie może unikać konsekwencji poprzez wprowadzanie różnych alternatywnych zapisów do umów.

Ostatnia kwestia dotyczyła obowiązku informacyjnego spoczywającego na bankach. Chodzi tu również o sytuację, kiedy konsument posiadał ponadprzeciętną wiedzę o oferowanym produkcie i miał większe doświadczenie życiowe w zakresie spraw finansowych niż inni konsumenci. W ocenie sądu obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec powinien być jednakowy wobec każdej osoby, która mieści się w definicji konsumenta, bez względu na jej indywidualne cechy.

wyrok tsue

Wyrok TSUE Frankowicze

Co orzekł Trybunał w sprawie C-139/22?

W dzisiejszym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej:

  • Jeśli umowa poddawana ocenie sądu ma tożsamą treść co postanowienie wpisane na listę klauzul abuzywnych, a nie było przez konsumenta indywidualnie negocjowane, sąd z urzędu powinien uznać je za nieuczciwe.
  • Postanowienie jest nieuczciwe, nawet jeżeli konsument ma możliwość wykonania umowy w oparciu o alternatywny zapis przewidziany przez przedsiębiorcę.
  • Obowiązek informacyjny nałożony na banki powinien być realizowany niezależnie od poziomu wykształcenia czy wiedzy kredytobiorcy w zakresie produktów bankowych. Według TSUE, bank jest zobowiązany do przekazywania informacji w sposób zrozumiały i jednoznaczny, niezależnie od poziomu wiedzy klienta na ten temat.

Podsumowując, dzisiejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej może  przyczynić się do bardziej efektywnego rozstrzygania spraw dotyczących kredytów frankowych. Prokonsumeckie stanowisko TSUE oparte o dyrektywę unijną 93/13 jest respektowane przez polskie sądy. Stanowi także pewnego rodzaju drogowskaz dla kredytobiorców, którzy zawarli umowy obarczone wadami prawnymi i szukają sprawiedliwości na drodze sądowej.

Najnowsze wpisy:

Radca prawny / Adwokat – Wrocław

Oferta pracy Miejsce pracy: Wrocław Forma zatrudnienia: umowa o współpracę (B2B) Zakres obowiązków: sporządzanie pism procesowych w postępowaniu cywilnym, informacji prawnych i innych dokumentów związanych z

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.