Obserwujemy znaczące przemiany w kontekście kredytów frankowych, gdzie rola konsumentów stopniowo zdaje się wzmacniać. Wyroki sądowe, szczególnie te wydawane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), prezentują się coraz korzystniej dla posiadaczy kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego. W rezultacie, obserwujemy wyraźną przewagę Frankowiczów nad bankami. W świetle tych prokonsumenckich orzeczeń, coraz więcej kredytobiorców zastanawia się nad kluczowym pytaniem: czy należy skorzystać z unieważnienia umowy kredytowej, czy może lepiej jest zdecydować się na odfrankowienie kredytu?
Odfrankowienie kredytu - co to znaczy
Osoby, które aktywnie monitorują sytuację Frankowiczów, są świadome, że w znacznej większości przypadków kredytobiorców w CHF postępowanie kończy się unieważnieniem umowy kredytowej. Niemniej jednak, warto zauważyć, że decyzja sądu może być także skierowana w kierunku odfrankowienia. Sąd podejmuje tę decyzję jedynie w sytuacji, gdy taka opcja jest korzystniejsza dla frankowicza niż unieważnienie umowy kredytu.
Najprościej mówiąc, odfrankowienie kredytu polega na wyeliminowaniu wadliwych postanowień z umowy kredytowej, przy jednoczesnym utrzymaniu ważności umowy w zmienionej formie. Dla frankowicza oznacza to, że umowa pozostanie w mocy, lecz bez szkodliwych klauzul wskazanych przez sąd. Podsumowując, odfrankowienie występuje, gdy:
- Umowa kredytowa pomiędzy frankowiczem a bankiem pozostaje ważna.
- Mechanizm indeksacji/denominacji do franka szwajcarskiego zostaje wyeliminowany z umowy.
- Umowa przekształca się w kredyt złotowy, przy zachowaniu oprocentowania jak w przypadku kredytu indeksowanego lub denominowanego do franka szwajcarskiego.
Unieważnienie czy odfrankowienie - analiza umowy
Nie jest tajemnicą, że w zdecydowanej większości przypadków unieważnienie kredytu frankowego jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla przeciętnego kredytobiorcy. Odfrankowienie kredytu sprawdza się rzadko. Dlatego analiza umowy kredytowej jest kluczowym elementem przed wszczęciem postępowania przeciwko bankowi. Jeśli poszukujesz kancelarii, która przeanalizuje postanowienia twojej umowy i doradzi, jakie rozwiązanie może być najkorzystniejsze w twojej sprawie, skontaktuj się z nami.
Frankowicz a unieważnienie umowy CHF
Sąd zdecydowanie częściej podejmuje decyzję o unieważnieniu umowy kredytu frankowego, opierając się na teorii dwóch kondykcji. Zgodnie z tą teorią, umowa uznawana jest za nieważną, tak jakby nigdy nie została zawarta. Unieważnienie stanowi najbardziej radykalne rozwiązanie problemu związanego z kredytem frankowym. Kiedy sąd stwierdza nieważność umowy frankowej, strony postępowania zobowiązane są do wzajemnych rozliczeń, co oznacza:
- Sektor bankowy jest zobowiązany zwrócić Frankowiczowi wszystkie wpłacone środki.
- Frankowicz zwraca do banku sumę otrzymanego kredytu.
Unieważnienie umowy - jakie konsekwencje
Unieważnienie umowy frankowej prowadzi do szeregu innych skutków. Kredytobiorca nie tylko eliminuje niedozwolone postanowienia umowy, negatywnie wpływające na jego sytuację. Ponadto, frankowicz zachowuje status właściciela nieruchomości, która w momencie wydania wyroku staje się wolna od wszelkich obciążeń. Oprócz tego, pozytywne skutki unieważnienia umowy to:
- Wolność od kredytu CHF.
- Uniknięcie konieczności regulowania kolejnych rat kredytu.
- Zwrot wcześniej poniesionych opłat.
- Usunięcie hipoteki z rejestru nieruchomości.
- Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości.
- Wykreślenie kredytobiorcy z Biura Informacji Kredytowej (BIK).
- Odsetki za opóźnienie.
- Frankowicz ma możliwość złożenia wniosku o wstrzymanie spłaty kolejnych rat na czas trwania postępowania sądowego.
Którą kancelarię frankową wybrać?
Jeśli poszukujesz profesjonalnej kancelarii frankowej, która będzie Cię reprezentować w sporze z bankiem, warto skorzystać z usług naszej wrocławskiej kancelarii, oferującej bezpłatną analizę umowy. Ta inicjatywa pozwala na dokładne zrozumienie kluczowych punktów umowy kredytowej i ocenę ewentualnych nieprawidłowości. Dzięki bezpłatnej analizie umowy, możemy dostarczyć klientowi kompleksowe informacje dotyczące potencjalnych podstaw do wszczęcia postępowania prawno-finansowego.