fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Wyrok TSUE w polskich sprawach

Co oznacza dla frankowiczów wyrok TSUE? Czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej we wrześniu pozbawił banki argumentów w sporach z swoimi kredytobiorcami? Co to oznacza dla kredytobiorców w ich sprawach?

Polacy z kredytem frankowym

Wyrok TSUE w polskich sprawach frankowych od C-80/21 do C-82/21 z dnia 8 września 2022 r. odnosi się do wykładni Dyrektywy 93/13/EWG w sprawie wszystkich konsumentów i powinien być stosowany również w sporach wykraczających kwestie umów kredytu z przeliczeniem do waluty obcej. Wnioski płynące z ww. orzeczenia mają charakter uniwersalny i dają kolejne argumenty kredytobiorcom złotowym w zakresie oceny zgodności z prawem umów kredytów złotowych, możliwości ich uzupełniania oraz terminu na zgłoszenie żądań względem banku.

Wyrok TSUE wskazuje na konieczność traktowania poszczególnych warunków umowy kredytu jako całości – spójnego i zależnego od siebie mechanizmu. Sąd rozpoznający sprawę został zobowiązany do badania, czy ewentualna próba usunięcia wadliwych fragmentów postanowienia będzie skutkowała zmianą istoty umowy.
wrześniowy Wyrok TSUE w polskich sprawach 8 .09.2022 C-80/21 do C-82/21
Ponadto, potwierdzono brak możliwości uzupełniania nieważnej umowy kredytu przepisem dyspozytywnym prawa krajowego lub też jej wykładnią (sądową interpretacją pierwotnych intencji stron umowy). Jeśli po usunięciu nieuczciwych postanowień umowa może zostać uznana za nieważną, a konsument wyraża na to zgodę, Sąd nie może uzupełniać wadliwych postanowień umowy w celu jej dalszego wykonywania.

Wreszcie, TSUE zaakceptował możliwość rozpoczęcia liczenia terminu przedawnienia od daty powzięcia przez kredytobiorcę wiedzy o nieuczciwym charakterze umowy. Przeciwną koncepcję uznano za niewystarczającą dla ochrony interesów konsumenta, co oznaczałby, że część roszczeń kredytobiorcy uległaby przedawnieniu przed datą powzięcia przez niego informacji o wadliwości umowy.

author avatar
Michał Gadomski
Ekspert w Grupie Kapitałowej Votum S.A. związany z nią od 2015 r. W Grupie Kapitałowej zajmuje się m.in. komunikacją PR, komunikacją z partnerami i działaniami CSR Grupy Kapitałowej. Analizuje na bieżąco rynek w celu rozwoju kanałów komunikacji usług i produktów. Należy do redakcji pism branżowych. Jest autorem wielu artykułów prezentujących prawdziwe historie i opinie klientów Votum Odszkodowania, Votum Robin Lawyers, Fundacji Votum. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wyższej Szkoły Handlowej, specjalista od marketingu usług, dóbr luksusowych i sportu z ponad 17-letnim doświadczeniem. Freelancer- właściciel agencji świadczącej usługi B2B.

Najnowsze wpisy:

odsetki

Jak obliczyć odsetki za opóźnienie?

Postępowanie sądowe w tzw. „sprawach frankowych” często kojarzy się z żądaniem unieważnienia umowy kredytowej oraz zwrotem nienależnie zapłaconych rat kapitałowo-odsetkowych. Jednak czy to jedyne roszczenia,

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.