fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

TSUE wyroki C-520/21 i C-287/22 z 15. Czerwca – Korzystne dla Frankowiczów!

Rozstrzygnięcia, które zapadły, są w pełni korzystne dla Kredytobiorców. Trybunał podtrzymał prokonsumencką linię orzeczniczą.

Jest kluczowy TSUE wyrok w sprawie Frankowiczów!

Na wyrok w sprawie bezumownego korzystania z kapitału z niecierpliwością oczekiwali wszyscy Frankowicze. W wydanym wczoraj wyroku C-520/21, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał prokonsumenckie stanowisko Rzecznika Generalnego.

TSUE wyrok - co orzekł trybunał?

Prawo Unii nie stoi na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną, konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych. Prawo to stoi natomiast na przeszkodzie temu, by banki dochodziły podobnych roszczeń względem konsumentów.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Wyrok z dnia 15.06.2023r.
tsue

Radca prawny Emil Mędrecki skomentował treść wydanych wczoraj TSUE wyroków na łamach portalu Strefa Biznesu. W ocenie prawnika orzeczenia Trybunału są w 100 proc. korzystne dla Frankowiczów!

Jeżeli skala takiej działalności na to pozwala i dodatkowo osoba taka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmu i obrotu nieruchomościami, to można uznać taka osobę jako „konsumenta – inwestora”. Czyli de facto osoba taka powinna zachować status konsumenta w procesie sądowym. Jeżeli najem nieruchomości oraz ich obrót odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – to mamy już do czynienia z klasycznym przedsiębiorcą
Emil Mędrecki kancelaria frankowa
Emil Mędrecki
radca prawny w Mędrecki&Partners Law Office.

Jak dodaje mec. Mędrecki, w obecnej sytuacji kredytobiorcy znacznie chętniej ruszą do sądów natomiast będą zdecydowanie mniej skorzy do zawarcia z bankiem ugody. Zdaniem prawnika banki powinny wyciągnąć wnioski z wydanych orzeczeń.

Teraz, kiedy już mamy jednoznaczne potwierdzenie, że żadne dodatkowe wynagrodzenie bankom się nie należy, to powinny one przestać kierować przeciwko swoim klientom pozwy do sądów. To przyniesie im wymierne oszczędności. Wcześniej te środki były przecież trwonione na koszty sądowe, obsługę prawną, można powiedzieć - na z góry przegrane procesy. Zauważmy, że przed tym wyrokiem banki przegrywały spory w zakresie bezumownego korzystania z kapitału w 97-98 procentach.
Emil Mędrecki
Emil Mędrecki
Radca Prawny, Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Mędrecki&Partners

Pełna wypowiedź mec. Mędreckiego dostępna tutaj.

author avatar
Katarzyna Gorzeń

Najnowsze wpisy:

odsetki

Jak obliczyć odsetki za opóźnienie?

Postępowanie sądowe w tzw. „sprawach frankowych” często kojarzy się z żądaniem unieważnienia umowy kredytowej oraz zwrotem nienależnie zapłaconych rat kapitałowo-odsetkowych. Jednak czy to jedyne roszczenia,

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.