fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Frankowicze w 2023 r. Wygrana w sądzie czy ugoda z bankiem?

Rok 2022 z całą pewnością można uznać za rok kredytobiorców – frankowiczów. Utarte, prokonsumenckie orzecznictwo sądów zapewniło wygrane frankowiczów w ok 98% sprawach sądowych. Szacuje się że dotychczas do sądów trafiło około 140 tys. spraw frankowiczów.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Czego możemy spodziewać się w kwestii sporów kredytobiorców z bankami w 2023 r. ?

Kolejne szacunki zakładają, że w 2023 r. do sądów w całym kraju trafi kolejne 50 tys. spraw.
Wygrana w sądzie czy ugoda?

Blisko 100% pewność przegrania sprawy w sądzie, zmusza banki do poszukiwania innych,
korzystnych dla siebie rozwiązań. Jeszcze kilka lat temu banki nie godziły się na żadne
kompromisy w postaci ugody. Były pewne swojej wygranej i nie chciały słyszeć o
jakichkolwiek ustępstwach.

Duże ryzyko przegrania sprawy przez bank, powoduje, że szukają one rozwiązań, które daje im możliwość częściowego przerzucenia finansowego ciężaru „zamknięcia” problematycznego kredytu na swojego klienta. To dla nich lepsze niż unieważnienie umowy przez sąd. W przypadku unieważnienia umowy – to Klient jest wygranym a bank przegranym.

Klient odzyskuje całość wpłaconych do banku świadczeń wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie (obecnie wynoszą one 12,25% w skali roku), w konsekwencji bank traci te środki i dodatkowo jest obciążony kosztami procesu.

W sytuacji kiedy kredytobiorcy mają możliwość pełnej wygranej w sądzie, rok 2023 nie powinien przynieść żadnych niespodzianek jeśli chodzi o nastawienie kredytobiorców do propozycji ugodowych. 

 

Będzie to jedynie alternatywa dla osób którym bardziej zależy na szybkim wyeliminowaniu problemu frankowego z umowy niż na pełnym odzyskaniu wszystkich świadczeń i całkowitym zamknięciu kwestii kredytu.

Przy obecnej wysokości stóp procentowych, propozycje ugodowe banków przejścia na oprocentowanie oparte o stawkę WIBOR + marża, nie wydaje się satysfakcjonujące dla osób mających w zasięgu ręki możliwość całkowitego unieważnienia umowy kredytu.

Frankowicze w 2023 r. Wygrana w sądzie czy ugoda z bankiem.

Argumenty do działania

Obecnie występuje również szereg argumentów które będą mocno motywować frankowiczów do skierowania swojej sprawy do sądu, w celu pozbycia się problematycznego kredytu.

Przede wszystkim takim motywatorem jest bardzo korzystne, mocno ujednolicone orzecznictwo sądów. Statystyki mówią same za siebie. Skierowanie sprawy do sądu graniczy prawie z pewnością wygranej (98% spraw).

Kolejnym powodem są kwestie ekonomiczne: obserwujemy obecnie wzrost oprocentowania kredytów frankowych. Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) podnosi stopy procentowe (trzykrotnie w 2022 r.). Konsekwencją jest rosnący wskaźnik SARON oraz koszt takiego kredytu.

Dodatkowo w ostatnim czasie obserwowaliśmy wzrost kursu franka szwajcarskiego i osłabienie złotówki, co bezpośrednio przekłada się na wzrost raty kredytu oraz wzrost salda zadłużenia.

Szybsze działanie sądów

Kolejną zachętą do skierowania sprawy do sądu może być przyspieszenie rozpoznawania spraw w sądach. W 2023 r. ma wejść w życie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego która będzie zobowiązywać kredytobiorców (umowy indeksowane i denominowane do waluty obcej) do kierowania pozwów wyłącznie według swojego miejsca zamieszkania.  

 

 

Sądy warszawskie zostaną odciążone,  gdzie obecnie trafia największa liczba spraw. Nowe sprawy będą trafiać do sądów w całym kraju co powinno spowodować ich szybsze rozstrzygnięcie.

Reasumując, należy się spodziewać, że w 2023 r. banki będą próbowały zmniejszać swoje koszty przegrania sprawy proponując ugody na szeroką skalę. 

 

 

Kredytobiorcy z kolei będą masowo kierować sprawy do sądów, żądając stwierdzenia nieważności umowy i dążyć do odzyskania całości przysługujących im świadczeń wraz z odsetkami.

Wszystko zatem wskazuje na to, że również 2023 r. będzie rokiem w którym w sporze z bankami, górą będą Frankowicze.

author avatar
Emil Mędrecki

Najnowsze wpisy:

odsetki

Jak obliczyć odsetki za opóźnienie?

Postępowanie sądowe w tzw. „sprawach frankowych” często kojarzy się z żądaniem unieważnienia umowy kredytowej oraz zwrotem nienależnie zapłaconych rat kapitałowo-odsetkowych. Jednak czy to jedyne roszczenia,

kobieta negocjuje warunki ugody frankowej z bankiem

Praktyczne aspekty zawierania ugody z bankiem

W postępowaniach prowadzonych przez naszą Kancelarię coraz częściej pojawiają się propozycje ugodowego zakończenia sporu sądowego ze strony banków. Choć ugoda zazwyczaj nie jest tak korzystna

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.