W ostatnim czasie możemy zaobserwować wzmożoną aktywność banków w składaniu Frankowiczom propozycji zawarcia ugody. Choć na pierwszy rzut oka taka oferta może kusić wizją szybkiego zakończenia sporu kredytowego, warto pamiętać, że ostateczny kształt ugody frankowej może okazać się niekorzystny dla kredytobiorcy.
Niekorzystne warunki ugody frankowej – na co uważać?
Pierwszym krokiem po otrzymaniu propozycji ugody frankowej powinno być jej dokładne przeanalizowanie. Najlepiej zrobić to przy wsparciu prawnika specjalizującego się w sprawach frankowych. Często skierowana do Frankowicza oferta ugodowa ograniczona jest krótkim terminem ważności. Powyższe ma celu nakłonienie go do podpisania porozumienia, zawierającego niekorzystne zapisy pod presją czasu.
Ponadto zdarza się, że w sprawach skierowanych już na drogę postępowania sądowego banki wystosowują propozycje ugodowe bezpośrednio do Kredytobiorcy, z pominięciem reprezentującego go pełnomocnika, dążąc tym samym do ograniczenia konsultacji zapisów ugody z adwokatem lub radcą prawnym.

Czy warto śpieszyć się z podpisaniem ugody frankowej?
Banki starają się wywrzeć presję na Kredytobiorcach, dążą by ich oferty były odbierane jako jedyne szanse na zakończenie czasochłonnego sporu. Okazuje się jednak, że propozycje zawarcia porozumienia kierowane są do konsumentów wielokrotnie i to na różnych etapach sporu. Najwięcej ofert otrzymują Frankowicze na etapie postępowania sądowego, a ich warunki są korzystniejsze, niż te wysyłane zbiorczo do posiadaczy kredytów frankowych. Można zaobserwować również tendencję, że im bardziej zaawansowany etap sporu sądowego, tym korzystniejszą ofertę porozumienia zaproponuje bank. Powyższe prowadzi do wniosku, że akceptowanie pierwszej propozycji ugodowej może okazać się niekorzystne.
Jak postępować po otrzymaniu propozycji ugody?
Po otrzymaniu jakiejkolwiek propozycji ugodowej, Frankowicz powinien niezwłocznie zawiadomić o tym swojego pełnomocnika. Prawnik szczegółowo przeanalizuje warunki ugody oraz dokona oszacowania i porównania oferty z potencjalnymi zyskami płynącymi z procesu sądowego. Ponadto za zgodą Frankowicza przygotuje konkretną kontrofertą ugodową, dostosowaną do oczekiwań Kredytobiorcy oraz oceni skłonność banku do dalszych negocjacji. Zdarza się, że po odrzuceniu niekorzystnej propozycji ugodowej w imieniu Kredytobiorców, bank wraca ze zaktualizowaną ofertą. Finalnie okazuje się on korzystniejsza od pierwotnej propozycji nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przy pertraktacjach ugodowych, korzystając z doświadczenia prawnika, warto z góry założyć większy, aczkolwiek rozsądny margines negocjacyjny. Należy pamiętać, że samodzielne podejmowanie analizy projektu porozumienia wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, a podpisanie niekorzystnej ugody wywołuje nieodwracalne skutki dla Frankowicza. Kredytobiorca bowiem zawierając ugodę z bankiem zrzeka się względem niego wszelkich roszczeń wynikających z zawartej umowy kredytowej.
Na co zwrócić uwagę przy analizie ugody frankowej?
Przed podpisaniem ugody z bankiem, warto sprawdzić:
- Jakie kwoty byłby zobowiązany zwrócić bank Kredytobiorcy gdyby Sąd prawomocnie unieważnił umowę kredytu,
- Jaka byłaby szacunkowa wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie od żądanej pozwem kwoty w przypadku wydania korzystnego rozstrzygnięcia przez Sąd,
- Czy propozycja ugodowa przewiduje zwrot środków na rzecz Kredytobiorcy, jeśli tak to w jakiej wysokości,
- Czy w przypadku braku w ugodzie zwrotu środków na rzecz Kredytobiorcy saldo zadłużenia zostanie wyzerowane,
- Czy bank zwróci Kredytobiorcy poniesione koszty procesu,
- Czy zapisy ugody zabezpieczają Kredytobiorcę przed możliwością dochodzenia przez bank w przyszłości dodatkowych roszczeń z tytułu zawartej umowy kredytowej.

Podsumowanie – jak zabezpieczyć swoje prawa w sprawie frankowej?
Banki starając się zminimalizować potencjalne straty finansowe w toczących się postępowaniach sądowych proponują Frankowiczom ugody na różnych etapach postępowania. Zazwyczaj pierwotne warunki proponowanej ugody nie są korzystne dla Kredytobiorców. Odmowa przyjęcia zaproponowanej przez Kredytobiorcę kontroferty nie oznacza, że do negocjacji nie można więcej powrócić. Upływ czasu działa na korzyść Frankowiczów, a bank zazwyczaj wraca ze zaktualizowaną i bardziej satysfakcjonującą dla Kredytobiorcy propozycją. W celu wynegocjowania jak najlepszej oferty warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika mającego doświadczenie w dochodzeniu roszczeń przeciwko bankom. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą w analizie ugody, negocjacjach i ewentualnym pozwie przeciwko bankowi, zapewniając frankowiczom najlepsze rozwiązania w walce o ich prawa.