Wydany dzisiaj wyrok TSUE w sprawie C-287/22 jest korzystny dla Frankowiczów. Kredytobiorcy mogą liczyć na pozytywne podejście polskich sądów do kwestii możliwości zawieszenia rat na czas trwania postępowania sądowego.
Frankowicze - wyrok TSUE C-287/22
Zabezpieczenie płatności rat powinno w znaczącym stopniu odciążyć kredytobiorców, którzy płacą wysokie raty kredytowe. Pytanie skierowane w tym przedmiocie do TSUE dotyczyło Getin Banku, jednak orzeczenie Trybunału będzie miało zastosowanie również do kredytobiorców posiadających kredyty indeksowane czy denominowane do waluty obcej także w innych bankach.
- kto może ubiegać się o zawieszenie płatności rat?
- czy sądy będą rozpatrywać wnioski kredytobiorców na korzyść Frankowiczów?
Warto jednak zaznaczyć, że zabezpieczenie nie jest udzielane automatycznie, a wymagany jest wniosek strony. To sąd ostatecznie podejmie decyzję o uwzględnieniu wniosku, natomiast przy jego rozpatrywaniu powinien wziąć pod uwagę spełnienie dwóch przesłanek: uprawdopodobnienia roszczenia oraz posiadania interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.
Dzisiejszy wyrok TSUE będzie dla sądów dodatkową wskazówką i powinien przełożyć się na zwiększenie ilości udzielanych przez sądy zabezpieczeń.
Wyrok TSUE C-520/21 także korzystny dla Frankowiczów!
Podsumowując, Trybunał wydał dzisiaj dwa korzystne rozstrzygnięcia dla Frankowiczów. W wyroku o sygn. C-520/21 ustalił, że roszczenia banków o bezumowne korzystanie z kapitału są niezasadne. Dodatkowo, TSUE wskazał, że to kredytobiorcy mogą dochodzić w tym przedmiocie roszczeń od banków. Podtrzymując tym samym wydaną w lutym prokonsumecką opinię Rzecznika Generalnego.