Frankowicze z niecierpliwością oczekiwali na wyrok TSUE w sprawie bezumownego korzystania z kapitału, w którym Trybunał rozstrzygnie czy roszczenia banków względem Frankowiczów są zasadne. Jeszcze przed wydaniem wyroku przez Trybunał, linia orzecznicza ukształtowała się na korzyść Frankowiczów. Od czasu przełomowego wyroku w sprawie państwa Dziubak, który zapadł pod koniec 2019r. Frankowicze masowo pozywają banki. Frankowicze obecnie wygrywają prawomocnie 99 proc. spraw uwalniając się od problemu kredytu frankowego.
Wyrok TSUE - Frankowicze
Czy Trybunał podtrzymał opinię Rzecznika Generalnego? Wyrok TSUE frankowicze
16 lutego 2023 r. Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął stanowisko, w którym stwierdził, że roszczenia banków są nieuzasadnione, a to frankowicze, a nie instytucje finansowe, mają prawo domagać się dodatkowych świadczeń.
Wydany w dniu dzisiejszym wyrok TSUE w sprawie Frankowiczów jest istotny, jednak jeszcze przed ogłoszeniem wyroku w sprawie, do sądów trafiło tysiące spraw. Banki chcąc zniwelować koszty, które ponoszą z tego tytułu zawiązały miliardowe rezerwy na ryzyko finansowe. Zaczęły również na szerszą skalę proponować swoim klientom ugody. Choć z tego rozwiązania skorzystało zdecydowanie mniej kredytobiorców.
Bezumowne korzystanie z kapitału - wyrok w sprawie Frankowiczów
Dotychczas sądy powszechne rozpatrzyły przynajmniej 118 spraw dotyczących roszczeń bankowych w tej kwestii przeprowadzając analizę prawnych podstaw zgłaszanych roszczeń przez banki. Aż w 114 przypadkach (97 proc.) sądy opowiedziały się po stronie konsumentów, uznając ich roszczenia za uzasadnione. W niewielkiej liczbie, tylko 4 sprawach (co stanowi 3 proc.), sądy przyznały rację bankom.