fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Frankowicze – Wyrok TSUE C-520/21 w sprawie bezumownego korzystania z kapitału

Frankowicze z niecierpliwością oczekiwali na wyrok TSUE w sprawie bezumownego korzystania z kapitału, w którym Trybunał rozstrzygnie czy roszczenia banków względem Frankowiczów są zasadne.  Jeszcze przed wydaniem wyroku przez Trybunał, linia orzecznicza ukształtowała się na korzyść Frankowiczów. Od czasu przełomowego wyroku w sprawie państwa Dziubak, który zapadł pod koniec 2019r. Frankowicze masowo pozywają banki. Frankowicze obecnie wygrywają prawomocnie 99 proc. spraw uwalniając się od problemu kredytu frankowego.

Wyrok TSUE - Frankowicze

Czy Trybunał podtrzymał opinię Rzecznika Generalnego? Wyrok TSUE frankowicze

16 lutego 2023 r. Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął stanowisko, w którym stwierdził, że roszczenia banków są nieuzasadnione, a to frankowicze, a nie instytucje finansowe, mają prawo domagać się dodatkowych świadczeń.

Wydany w dniu dzisiejszym wyrok TSUE w sprawie Frankowiczów jest istotny, jednak jeszcze przed ogłoszeniem wyroku w sprawie, do sądów trafiło tysiące spraw. Banki chcąc zniwelować koszty, które ponoszą z tego tytułu zawiązały miliardowe rezerwy na ryzyko finansowe. Zaczęły również na szerszą skalę proponować swoim klientom ugody. Choć z tego rozwiązania skorzystało zdecydowanie mniej kredytobiorców.

"Można już teraz przewidzieć, jaki wpływ będzie miał wyrok TSUE w sprawie C-520/21 na sytuację frankowiczów oraz banków. Przede wszystkim należy spodziewać się, że zmniejszy się atrakcyjność i popularność ugód oferowanych przez banki. Bankom odpadł ostatni straszak – argument, że jeśli ty nas pozwiesz to możesz się spodziewać również ataku z naszej strony. Konsumenci – kredytobiorcy, wiedząc że roszczenia banków są całkowicie bezpodstawne, z większą odwagą pójdą do sądu aby zgarnąć „całą pulę” po korzystnym wyroku, zamiast dzielić się korzyściami z bankiem w ugodzie. Dodatkowo banki mogą również wyciągnąć z takiego wyroku wnioski korzystne dla siebie. Jednoznaczne potwierdzenie, że żadne dodatkowe wynagrodzenie bankom się nie należy, powinno skutkować zaprzestaniem kierowania przez banki pozwów przeciwko swoim klientom. To przyniesie bankom wymierne oszczędności, które wcześniej były trwonione na koszty sądowe i obsługę prawną z góry przegranych procesów."
Emil Mędrecki
Emil Mędrecki
Radca Prawny, Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Mędrecki&Partners

Bezumowne korzystanie z kapitału - wyrok w sprawie Frankowiczów

Dotychczas sądy powszechne rozpatrzyły przynajmniej 118 spraw dotyczących roszczeń bankowych w tej kwestii przeprowadzając analizę prawnych podstaw zgłaszanych roszczeń przez banki. Aż w 114 przypadkach (97 proc.) sądy opowiedziały się po stronie konsumentów, uznając ich roszczenia za uzasadnione. W niewielkiej liczbie, tylko 4 sprawach (co stanowi 3 proc.), sądy przyznały rację bankom.

Wyrok TSUE w sprawie Frankowiczów

wyrok tsue frankowicze

Najnowsze wpisy:

kredyt chf spłacony

Spłacony kredyt frankowy a pozew

Osoby które w przeszłości zaciągnęły kredyty powiązane z kursem franka szwajcarskiego, mogą podważać w sądach nie tylko czynne umowy kredytowe. Frankowicze, którzy już kilka lat

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.