fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Wyrok sądowy z sprawie frankowej a ugoda

Podczas gdy Frankowicze wygrywają w sądach zdecydowaną większość spraw (ok. 98 proc.), banki  masowo proponują swoim klientom ugody. Poniżej porównujemy, jakie korzyści płyną z uzyskania prawomocnego wyroku w sprawie frankowej a jakie w przypadku zawarcia ugody z bankiem.

Wyrok a ugoda – różnice

Jak wskazuje radca prawny Katarzyna Wilk, im częściej banki przegrywają w sądach, tym częściej proponują kredytobiorcom ugody. Faktem jest, że na prawomocny wyrok w sprawie frankowej trzeba poczekać około 3 lat, ugodę natomiast można podpisać stosunkowo szybko.

Jak słusznie zauważa radca prawny Emil Mędrecki, proces sądowy trwa co prawda kilka lat, jednak podpisując ugodę z bankiem, kredytobiorca wiąże się nową umową często nawet na kolejne kilkanaście lat. Co więcej, WIBOR w oparciu o który będzie funkcjonować nowa umowa, zostanie zastąpiony w przyszłości innym wskaźnikiem. Nie jest możliwe aby przewidzieć jak ten nowy wskaźnik będzie się kształtował na przestrzeni nadchodzących lat, tak więc po zawarciu ugody, sytuacja ekonomiczna kredytobiorcy jest w dalszym ciągu niepewna.

Ugody z bankiem - O czym powinni wiedzieć Frankowicze?

  • Po zawarciu ugody z bankiem raty mogą być jeszcze wyższe niż przed zawarciem ugody. Mecenas Katarzyna Wilk wskazuje, na jakie czynniki kredytobiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę, są to: wysokość salda zadłużenia po podpisaniu ugody, wysokość późniejszych rat i długość ich spłaty oraz wysokość oprocentowania.
  • Podpisanie ugody z bankiem jest jednoznaczne ze zrzeczeniem się wszelkich roszczeń – podważenie umowy w sądzie nie będzie wówczas możliwe. Dodatkowo, warto mieć na uwadze, że Rzecznik Generalny TSUE w wydanej opinii dotyczącej sprawy C-520/21, otworzył drogę kredytobiorcom do domagania się opłat od banku za korzystanie z kapitału. Jeśli w nadchodzącym wyroku (15.06.2023r.) Trybunał podtrzyma wydaną opinię, podpisanie ugody automatycznie zamknie kredytobiorcom tę możliwość.
  • Banki, proponując ugody, nie przedstawiają klientom pełnego obrazu ich sytuacji i wszystkich możliwych rozwiązań, skupiając się wyłącznie na korzyściach płynących z zawarcia ugody. Banki świadomie pomijają statystyki wygranych spraw frankowych w sądach (Frankowicze wygrywają ok. 98 proc. spraw) oraz prokonsumenckie, ugruntowane stanowisko TSUE. Warto dodać, że najczęstszym rozstrzygnięciem jest stwierdzenie nieważności kredytowej (kredytobiorca odzyskuje wszelkie należności wpłacone na rzecz banku!).
  • Propozycje ugodowe kierowane są wyłącznie do tych kredytobiorców, którzy jeszcze spłacają kredyt. Co natomiast z kredytobiorcami, którzy już dokonali całkowitej spłaty rat kredytu? Oni nie otrzymują propozycji ze strony banku, natomiast mogą równie skutecznie podważyć umowę w sądzie.
author avatar
Emil Mędrecki

Najnowsze wpisy:

odsetki

Jak obliczyć odsetki za opóźnienie?

Postępowanie sądowe w tzw. „sprawach frankowych” często kojarzy się z żądaniem unieważnienia umowy kredytowej oraz zwrotem nienależnie zapłaconych rat kapitałowo-odsetkowych. Jednak czy to jedyne roszczenia,

kobieta negocjuje warunki ugody frankowej z bankiem

Praktyczne aspekty zawierania ugody z bankiem

W postępowaniach prowadzonych przez naszą Kancelarię coraz częściej pojawiają się propozycje ugodowego zakończenia sporu sądowego ze strony banków. Choć ugoda zazwyczaj nie jest tak korzystna

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.