fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Wzrost liczby spraw frankowych w sądach w I kwartale 2023r.

W I kwartale br. sądy okręgowe zanotowały prawie 14% wzrost liczby spraw frankowych w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku.

Jak wynika z danych z 47 sądów okręgowych, w I kwartale 2023r. nastąpił wpływ ponad 18,3 tysiąca spraw frankowych. Coraz większa liczba kredytobiorców zdaje sobie sprawę z wadliwości umów kredytowych, a orzecznictwo sądów zazwyczaj jednoznacznie popiera ich stanowisko. Te czynniki mają największy wpływ na decyzję konsumentów o podjęciu działań prawnych. Ponadto, istotne jest, że sądy często zawieszają płatności rat kredytowych podczas trwania procesu.

W ocenie prawników droga sądowa daje kredytobiorcom największe korzyści, jednak jak wskazują, część kredytobiorców decyduje się na zawarcie z bankiem ugody, gdyż wizja procesu sądowego jest dla nich zbyt odległa i stresująca. Tym samym decydując się na mniej korzystną opcję, jaką jest ugoda z bankiem.

Frankowicze w sądach

Analizując dane z różnych Sądów Okręgowych, w I kwartale 2023 roku można zauważyć, że najwięcej spraw frankowych wpłynęło do Sądu Okręgowego w Warszawie – blisko 5,8 tysiąca (w porównaniu do prawie 7,3 tysiąca w poprzednim roku). Następnie, znaczną liczbę spraw odnotowano w Sądzie Okręgowym w Gdańsku – 1,5 tysiąca (w porównaniu do niecałych 1,2 tysiąca w I kwartale 2022 roku) oraz w Sądzie Okręgowym w Poznaniu – nieco ponad 1,3 tysiąca (w porównaniu do 952 w poprzednim okresie). Kolejno, dużą ilość powództw skierowano do SO Warszawa-Praga w Warszawie – ponad 1,1 tysiąca (wzrost z 763) oraz w Szczecinie – 789 (wzrost z 461). Natomiast na końcu listy znajdują się Łomża – 18 (wzrost z 13), Przemyśl – 32 (wzrost z 17) oraz Krosno – 42 (wzrost z 19).

zawieszenie rat kredytu

W wyniku zmiany przepisów dotyczących właściwości sądów w sprawach frankowych, można spodziewać się znacznego spadku liczby pozwów w Warszawie. Jednocześnie można oczekiwać odwrotnego trendu w mniejszych sądach, które będą jedynymi właściwymi do rozpoznawania spraw frankowych. Te sądy będą zmuszone przyjąć większą liczbę tego rodzaju spraw do rozpatrzenia.

Jakie dodatkowe czynniki mogą wpłynąć na podjęcie decyzji o wytoczeniu powództwa przeciwko bankowi?

  • spodziewany wyrok TSUE w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, którego ogłoszenie planowane jest na 15 czerwca br. Jeżeli Trybunał potwierdzi, że takie wynagrodzenie nie jest uzasadnione, może to zachęcić jeszcze więcej kredytobiorców do poszukiwania sprawiedliwości w sądach,
  • kolejne wzrosty kursu franka, które zawsze wiążą się z większym zainteresowaniem składaniem pozwów oraz wzrost stóp procentowych w Szwajcarii – te dwa czynniki przekładają się na coraz wyższe raty.

Wszystko wskazuje na to, że sprawy związane z umowami frankowymi będą rozpatrywane przez sądy jeszcze przez długi czas. Więcej informacji na portalu Infor.pl

Najnowsze wpisy:

kredyt chf spłacony

Spłacony kredyt frankowy a pozew

Osoby które w przeszłości zaciągnęły kredyty powiązane z kursem franka szwajcarskiego, mogą podważać w sądach nie tylko czynne umowy kredytowe. Frankowicze, którzy już kilka lat

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.