fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Czy rozpoznawanie spraw frankowych przyspieszy?

Obecnie kredytobiorcy, którzy decydują się pozwać bank, mogą wnieść pozew do sądu w oparciu o siedzibę banku lub miejsce zamieszkania. Prace dotyczące nowelizacji procedury cywilnej w tym zakresie znajdują się na końcowym etapie – ustawa została przekazana do podpisu prezydenta. Jakie są przyczyny nadchodzących zmian i jak należy je interpretować?

Wydział frankowy w Warszawie

Większość banków (poza nielicznymi wyjątkami) ma swoją siedzibę w Warszawie i z tego powodu trafia tam największa ilość powództw.

W minionym roku Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął do rozpoznania najwięcej spraw frankowych – ponad 26 tysięcy, co stanowiło ponad 41 procent wszystkich pozwów Frankowiczów w Polsce.

Według opinii prawników, orzecznictwo w całym kraju jest już na tyle jednolite, że kredytobiorcy nie powinni obawiać się niekorzystnych rozstrzygnięć również w przypadku innych sądów. Analizując dane z minionego roku, zdecydowana większość Frankowiczów uzyskała korzystne dla nich wyroki niezależnie od sądu, który rozpatrywał ich sprawę.

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie (prawdopodobnie w kwietniu br.), kredytobiorcy frankowi – konsumenci, przez najbliższe 5 lat będą mieć możliwość składania pozwów przeciwko bankowi wyłącznie do sądu właściwego ze względu na miejsce swojego zamieszkania. Zmiany mają ma na celu odciążenie wydziału frankowego w XXVIII wydziale Sądu Okręgowego w Warszawie i sprawniejsze procedowanie kolejnych spraw.

Kancelaria Praca Adwokat Radca prawny aplikant

Dlaczego Frankowicze tak chętnie decydują się na złożenie pozwu w stolicy?

Pomimo długiego czasu oczekiwania na wynik sprawy (czas na oczekiwanie wyroku I instancji może wynieść nawet 3 lata i więcej), Frankowicze wciąż wybierają Sąd Okręgowy w Warszawie. Jest to spowodowane nie tylko prokonsumencką linią orzeczniczą. Frankowicze, kierujący pozwy do wydziału frankowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie częściej uzyskują zabezpieczenia powództwa pozwalające na zawieszenie płatności rat kredytu na czas procesu, jeżeli nominalnie spłacili już kapitał udzielonego kredytu. W przypadku innych sądów krajowych sędziowie mniej chętnie takiego zabezpieczenia udzielają.

W najbliższych miesiącach możemy oczekiwać wyroku TSUE w sprawie C-520/21, który prawdopodobnie spowoduje olbrzymią falę kolejnych pozwów skierowanych przeciwko bankom. Biorąc pod uwagę skalę wytoczonych powództw przed warszawskim sądem, zasadnym wydaje się kierowanie kolejnych pozwów do innych sądów krajowych, tak aby przyspieszyć tempo rozpoznawania tego typu spraw.

Frankowicze przedsiębiorcy – gdzie i jak złożyć pozwy Frankowe?

W tym miejscu warto wspomnieć o Frankowiczach przedsiębiorcach, którzy mogą składać pozwy do konkretnego sądu, w zależności od dwóch czynników – wartości przedmiotu sporu oraz siedziby strony. Przy czym, jak wskazuje Radca prawny Katarzyna Wilk, większość tego typu spraw powinna być rozpoznawana przez wydziały gospodarcze:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnowsze wpisy:

kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Kiedy przysługuje sankcja kredytu darmowego?

Kredytobiorcy często poszukują sposobów na obniżenie kosztów swoich zobowiązań finansowych, z nadzieją na uzyskanie lepszych warunków spłaty. Wśród różnych metod, które mogą im pomóc znajduje

TSUE PONOWNIE PO STRONIE FRANKOWICZÓW

Wczoraj, 8 maja 2023r., Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zabrał głos w sprawie C-424/22, co wpłynie na dalsze losy Frankowiczów. Orzeczenie odnosi się do kwestii zarzutu

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.