fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

TSUE C-520/21  Jaką opinię wydał Rzecznik Generalny w przedmiocie bezumownego korzystania  z kapitału?

Wydana w dniu dzisiejszym opinia Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie C-520/21 jest korzystna dla kredytobiorców. Stanowisko TSUE w zakresie sporu kredytobiorców z bankami jest niezmiennie prokonsumencie, oparte na Dyrektywie Unijnej 93/13.

Zdaniem Radcy prawnego Emila Mędreckiego wydaną opinie należy interpretować korzystnie. Najistotniejszym aspektem jest jednoznaczne wskazanie, że bank nie ma prawa żądać opłat od klientów za bezumowne korzystanie z kapitału.

 

Zgodnie z opinią Rzecznika, kredytobiorcy mogą natomiast dochodzić roszczeń w tym przedmiocie od banku. Ostateczna ocena zasadności tego typu roszczeń spoczywać będzie w rękach sądów krajowych.

 

Dodatkowo, jak podkreśla prawnik warto zwrócić uwagę, że wydana opinia ma szansę ujednolicić linię orzeczniczą w zakresie ustalania terminu, od którego należy liczyć ustawowe odsetki za opóźnienie. Również w tej kwestii stanowisko TSUE sprzyja kredytobiorcom.

 

 

 

Emil Mędrecki Kancelaria złotówkowiczów

mec. Emil Mędrecki

Co istotne, opinia Rzecznika i późniejszy wyrok TSUE odnosi się również do kredytobiorców złotówkowych, którzy skutecznie zakwestionują ważność swojej umowy (z uwagi np. na abuzywną klauzule zmiennego oprocentowania) - podsumowuje prawnik.

Pełną wypowiedź mec. Mędreckiego znajdą Państwo na portalu Strefa Biznesu.

Najnowsze wpisy:

kredyt chf spłacony

Spłacony kredyt frankowy a pozew

Osoby które w przeszłości zaciągnęły kredyty powiązane z kursem franka szwajcarskiego, mogą podważać w sądach nie tylko czynne umowy kredytowe. Frankowicze, którzy już kilka lat

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.