Ugody CHF w PKO BP: Co musisz wiedzieć?

W II kwartale 2024 roku PKO BP znacząco zwiększył aktywność w oferowaniu frankowiczom ugód, zarówno sądowych, jak i pozasądowych, mających na celu rozwiązanie sporów związanych z wadliwymi kredytami indeksowanymi i denominowanymi do CHF. Bank dąży do zakończenia wszystkich sporów z kredytobiorcami w ciągu 2 lat, co wynika z licznych przegranych w sądach. Jednak nie wszystkie ugody z PKO BP są korzystne, dlatego kluczowe jest dokładne przeanalizowanie ich treści, aby nie zamknąć sobie drogi do dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Co proponuje w swoich ugodach PKO BP?

W zależności od tego na jakim etapie znajduje się kredyt frankowy, PKO BP proponuje frankowiczom co do zasady trzy warianty ugód:

  • umorzenie części salda zadłużenia oraz dalszą spłatę kredytu w oparciu o zasady kredytowego zobowiązania złotówkowego,
  • umorzenie części salda zadłużenia oraz jednorazową lub ratalną spłatę reszty kredytu,
  • umorzenie salda zadłużenia oraz zwrot na rzecz kredytobiorcy dodatkowo wynegocjowanej kwoty.

 

Obserwowana polityka ugodowa PKO BP pozwala jednoznacznie stwierdzić, że inne ugody bank proponuje na etapie przedsądowym, a inne gdy sprawa trafi już do sądu. Skłonność banku do podjęcia sensownych negocjacji wzrasta, gdy umowa kredytu jest już objęta sporem sądowym, co wynika z faktu, że bank widzi determinację frankowicza w obronie swoich praw. Co więcej, już na samym etapie postępowania sądowego, PKO BP przedstawia coraz korzystniejsze rozwiązania wraz z rozwojem postępowania oraz wymianą pism procesowych, w których obalamy kolejne argumenty banku, wzmacniając tym samym swoją pozycję negocjacyjną.

ugoda chf

Jak policzyć opłacalność ugody PKO BP?

Punktem wyjścia, który pozwoli kredytobiorcy rzetelnie ocenić atrakcyjność proponowanej przez bank PKO BP ugody jest analiza dotychczasowej realizacji przez kredytobiorcę umowy kredytu. Istotne jest wyliczenie, jaką kwotę kredytobiorca uiścił na rzecz banku z tytułu dotychczasowego realizowania umowy kredytu, którą to kwotę należy porównać z kapitałem udostępnionego kredytu. Punktem odniesienia dla wyliczeń będzie zaś prognozowane rozstrzygnięcie sądowe związane ze stwierdzeniem nieważności umowy kredytu. Co istotne, w wyliczeniach należy brać pod uwagę roszczenie odsetkowe, którego kredytobiorca dochodzi w postępowaniu sądowym, co wprost wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dopiero porównanie kwot wynikających z prognozowanego rozstrzygnięcia sądowego oraz ugody pozwoli rzetelnie ocenić ofertę ugodową banku PKO BP i podjąć rozmowy negocjacyjne, których frankowicz nie powinien się obawiać!

Jak przygotować się do negocjacji ugodowych z PKO BP?

Przed rozpoczęciem negocjacji z bankiem kluczowe pozostaje precyzyjne określenie wysokości swoich dotychczasowych wpłat dokonywanych na rzecz banku oraz wyliczenie wysokości dochodzonego żądania pozwu na dzień podjęcia negocjacji ugodowych. Istotne pozostaje również określenie naszych priorytetów pozaprawnych, a więc rozstrzygnięcie czy bardziej jako kredytobiorcy zależy nam na szybkim zakończeniu sporu, czy też czas nie gra dla nas kluczowej roli i jesteśmy gotowi poczekać na w pełni satysfakcjonujące rozstrzygnięcie sądu w naszej sprawie, które może być o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych korzystniejsze niż to wynikające z ugody sądowej z PKO BP.

Ugoda z bankiem a obowiązek podatkowy

Analizując propozycję ugodową banku, frankowicz musi pamiętać również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, przy umorzeniu części zadłużenia kredytu bank zobowiązany jest do wystawieniu kredytobiorcy PIT-11, gdyż zwolnienie z długu traktowane jest jako uzyskanie przychodu przez kredytobiorcę. PIT-11 stanowi jedynie informację podatkową, a każdy kredytobiorca-podatnik samodzielnie dokonuje zarówno oceny skutków podatkowych zawartej ugody z bankiem jak i oceny, czy spełnia on wszelkie warunki zawarte w Rozporządzeniu Ministra Finansów upoważniające do zwolnienia z podatku. W razie wątpliwości warto skonsultować tę sprawę z doradcą podatkowym, gdyż ewentualna konieczność zapłaty podatku wpływa na ekonomiczny wymiar zawartej ugody i cenę jej opłacalności.  

Najnowsze wpisy:

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Podając e-mail zgadzasz się na przesyłanie z Kancelarii informacji handlowych.
Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Komandytowa przetwarza Twoje dane w celu kontaktu w sprawie oferty. Możesz złożyć sprzeciw lub odwołać zgodę. Polityka prywatności.