fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Darmowe kredyty dla Złotówkowiczów? Jest wyrok TSUE!

W listopadzie br. TSUE wydał wyrok w sprawie pożyczki konsumenckiej Provident, w którym uznał że występujące w umowie rażąco zawyżone pozaodsetkowe koszty kredytu mogą być uznane za nieuczciwy warunek umowny.

Darmowy kredyt dla Złotówkowiczów?

Wyrok TSUE  w sprawie C-321/22 daje konsumentom możliwość unieważnienia umów pożyczek i kredytów konsumenckich.

 

Jakie zapisy umowne mogą zostać zakwestionowane?

  • błędnie wskazane koszty kredytu,
  • pobieranie od kredytobiorców dodatkowych odsetek od kredytowanej prowizji i składek ubezpieczeniowych,
  • brak informacji o  stopie oprocentowania oraz rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania,
  • brak informacji w zakresie kosztów, które kredytobiorca jest zobowiązany ponieść z tytułu umowy z bankiem,
  • nieprawidłowo wskazana całkowita kwota kredytu.

Sankcja kredytu darmowego

Chodzi o postanowienia zawarte w artykule 45 ustawy dotyczącej kredytu konsumenckiego, które przewidują konkretną sankcję, określaną jako „sankcja darmowego kredytu„. Zgodnie z tym artykułem, konsument ma prawo spłacić kredyt zgodnie z ustalonymi w umowie terminami i warunkami, jednakże bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów, takich jak odsetki czy inne opłaty, które normalnie byłyby wymagane przez kredytodawcę. Warto zaznaczyć, że przepis ten ma zastosowanie do umów kredytowych o łącznej kwocie do 255.550,00 zł.

Które kredyty mogą zawierać nieuczciwe warunki umowne?

  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty ratalne,
  • kredyty odnawialne,
  •  pożyczki pozabankowe.

Umowy te dotyczą banków, takich jak mBank, Alior Bank, Santander, PKO BP oraz Pekao. Każda z tych umów wymaga indywidualnej analizy, co sprawia, że trudno jednoznacznie określić, czy istnieją banki, które można by było wykluczyć. Zmiany w wzorcach umów i nowe postanowienia wprowadzane przez banki na przestrzeni lat sprawiają, że konieczne jest dokładne zbadanie każdej umowy, aby stwierdzić, czy istnieją podstawy do skorzystania z uprawnienia sankcji kredytu darmowego.

sankcja kredytu darmowego

Darmowy kredyt PLN |Co orzekają polskie sądy?

Obecnie w sądach toczy się stosunkowo niewiele spraw dotyczących darmowego kredytu. Według udostępnionych danych przez Wyborcza.biz, mimo że już wydano kilka decyzji w takich sprawach, to liczba ich ogółu nie jest wysoka i utrzymuje się w przedziale 100-200. Co do stanowiska sędziów w tych sprawach, statystyki wskazują na równowagę, gdzie około połowa decyzji jest na korzyść jednej strony, a druga połowa na korzyść drugiej. Ważne jest jednak zaznaczenie, że znaczna liczba przegranych spraw może wynikać – według opinii prawników, z którymi przeprowadzono rozmowy – z błędów w prowadzeniu sprawy, a nie z samą niezasadnością roszczeń.

Sądy nie dopuszczają możliwości obciążania kredytobiorców ponad miarę np. kredytowania prowizji i innych opłat kredytowych, od których bank pobiera następnie odsetki.
Karolina Wysmułek
Karolina Wysmułek
Radca Prawny, Koordynator Projektu Sankcja Kredytu Darmowego

Mecenas Karolina Wysmułek wyjaśnia, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z potrójnym kosztem kredytu, gdyż bank zarabia nie tylko na odsetkach od udostępnionego kapitału i prowizji za udzielenie kredytu oraz innych opłatach okołokredytowych, ale także na odsetkach od tych skredytowanych opłat. Sądy powszechne w wielu orzeczeniach uznają tę praktykę za niegodną z ustawą o kredycie konsumenckim.

W polskim orzecznictwie istnieją już wyroki, które potwierdzają słuszność roszczeń ze strony konsumentów, są to m.in.:

  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30.01.2019 r. w sprawie o sygn. Akt I NSK 9/18
  • Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 20.04.2023 r. w sprawie o sygn. Akt V Ca 745/23
  • Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, z dnia 03.01.2023 r. w sprawie o sygn. Akt VCa 443/22

W opinii prawników, banki masowo dopuszczały się uchybień w umowach dotyczących kredytów złotówkowych, co może skutkować kolejną lawiną pozwów ze strony konsumentów.

 

Więcej informacji na stronie Wyborczej.

author avatar
Katarzyna Gorzeń

Najnowsze wpisy:

odsetki

Jak obliczyć odsetki za opóźnienie?

Postępowanie sądowe w tzw. „sprawach frankowych” często kojarzy się z żądaniem unieważnienia umowy kredytowej oraz zwrotem nienależnie zapłaconych rat kapitałowo-odsetkowych. Jednak czy to jedyne roszczenia,

kobieta negocjuje warunki ugody frankowej z bankiem

Praktyczne aspekty zawierania ugody z bankiem

W postępowaniach prowadzonych przez naszą Kancelarię coraz częściej pojawiają się propozycje ugodowego zakończenia sporu sądowego ze strony banków. Choć ugoda zazwyczaj nie jest tak korzystna

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.