fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Czy umowy kredytów konsumenckich mogą zawierać zapisy niedozwolone?

W ostatnich latach polskie sądy zostały zdominowane przez sprawy kredytobiorców posiadających  kredyty hipoteczne powiązane z kursem franka szwajcarskiego. Czy umowy kredytów konsumenckich złotówkowych podobnie jak kredyty frankowe mogą zawierać zapisy niedozwolone?

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego jest uprawnieniem z którego mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy zawarli umowy kredytu spełniające określone przesłanki. Jednak, jak wskazuje radca prawny Karolina Wysmułek, kredytobiorcy często nie są świadomi przysługujących im praw. Warto podkreślić, że po skutecznym podważeniu umowy PLN w sądzie, kredytobiorcy zyskują finalnie darmowy kredyt – bez kosztów i odsetek. Konsumenci mogą żądać zwrotu uiszczonych rat odsetkowych oraz płacić jedynie raty kapitałowe w przyszłości.

Podobnie  jak w przypadku kredytów frankowych, banki nie są zainteresowane polubownym rozwiązaniem sporu. Kredytobiorcy chcący skorzystać z przysługujących im praw, mogą jednak skierować sprawę do sądu. Sprawdź czy Twoja umowa zawiera zapisy niedozwolone:

Jakie wymogi musi spełnić umowa kredytowa aby móc skierować sprawę do sądu?

  • Kwota kredytu nie może przekraczać 255 550 zł lub równowartości tej kwoty wyrażonej w obcej walucie,
  • Kredyt konsumencki musi być zawarty po 18 grudnia 2011r.,
  • Kredyt nie może być zabezpieczony hipoteką,
  • Kredyt musi być aktywny lub spłacony maksymalnie do roku czasu od dnia wykonania umowy,
  • W umowie kredytowej muszą znaleźć się określone naruszenia.

Powyższe wytyczne wynikają wprost z ustawy o kredycie konsumenckim która weszła w życie w grudniu 2011r. i dotyczy kredytów gotówkowych, samochodowych oraz odnawialnych.

Najnowsze wpisy:

kredyt chf spłacony

Spłacony kredyt frankowy a pozew

Osoby które w przeszłości zaciągnęły kredyty powiązane z kursem franka szwajcarskiego, mogą podważać w sądach nie tylko czynne umowy kredytowe. Frankowicze, którzy już kilka lat

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.