Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Czy Złotówkowicze będą mieli darmowe kredyty?

Obecnie toczy się kolejny spór pomiędzy kredytobiorcami a instytucjami finansowymi. W odróżnieniu od sytuacji związanej z kredytami CHF, obecnie mamy do czynienia z kredytami gotówkowymi. Czy kredytobiorcy złotowi podobnie jak Frankowicze unikną opłacania odsetek, prowizji i kosztów ubezpieczenia kredytu?

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego jest regulowana przez art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim i należy przez nią rozumieć pewnego rodzaju karę dla kredytodawcy za naruszenie przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Na podstawie tej kary kredytodawca pozbawiony jest zysku, jaki może i jak miał osiągnąć w związku z zawartą umową kredytu czy też pożyczki, pozbawia się go bowiem wszelkich kosztów związanych z umową, np. prowizji, odsetek i innych kosztów okołokredytowych. W takim przypadku konsument będzie spłacał jedynie sam kapitał i będzie miał roszczenie do banku o zwrot uiszczonych dotychczas rat odsetkowych, prowizji i innych kosztów.
Karolina Wysmułek radca prawny
Karolina Wysmułek
Radca Prawny w Kancelarii Mędrecki&Partners

Umowy których banków mogą zawierać naruszenia?

  • mBank
  • Alior Bank
  • Santander
  • PKO BP
  • Pekao

Lista może być jednak dłuższa a każda  umowa kredytowa wymaga odrębnej analizy.

Kiedy umowy kredytowe można podważyć?

Istnieje kilka przesłanek, które mogą wskazywać na możliwość podważenia umów kredytowych w sądach. Jak wyjaśnia radca prawny Karolina Wysmułek z kancelarii Mędrecki & Partners Law Office na łamach Wyborczej, jedną z nich jest doliczanie opłat pozaodsetkowych do kwoty kredytu. Co w efekcie podnosi całkowity koszt kredytu, gdyż prowadzi do zwiększenia wysokości płaconych odsetek. Finalnie odsetki są płacone nie tylko od kwoty udzielonego kapitału, ale również od kosztów, np. prowizji i ubezpieczenia.

frankowicze 2023

Darmowy kredyt PLN - Pytania do TSUE

Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza z dnia 3 listopada 2022 r. w sprawie Profi Credit Polska SA przeciwko G.N. (C-678/22), skierowano pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie naliczania odsetek od kosztów kredytu.

 

Jedno z głównych pytań, które zostało postawione przez Sąd Rejonowy, brzmi, czy dyrektywa unijna zakazuje naliczania odsetek od „pozaodsetkowych kosztów kredytu,” czyli opłat takich jak prowizje czy inne koszty, które nie stanowią części samej kwoty kredytu udzielonej konsumentowi, lecz są uwzględniane w ogólnej sumie do spłacenia.

 

Drugie z tych pytań koncentruje się na tym, czy unijna dyrektywa pozwala instytucjom bankowym na prezentację klientom jedynie stopy oprocentowania kredytu oraz całkowitej kwoty skapitalizowanych odsetek w wyrażeniu pieniężnym, nie zawierając w tej informacji szczegółów dotyczących składu tej kwoty, włączając w to pozaodsetkowe koszty, takie jak prowizje.

 

Sąd dąży do zrozumienia, czy unijne przepisy pozwalają na takie podejście banków do prezentacji kosztów kredytu klientom i czy klient nie musi być dokładnie poinformowany o tym, co dokładnie wpływa na skapitalizowane odsetki, włączając w to pozaodsetkowe koszty kredytu.

 

Ostateczne stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie spodziewane jest na przełomie 2023 a 2024r.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Wyborczej.

Najnowsze wpisy:

Czy ugoda z bankiem się opłaca? Kredyt CHF

Ostatnie lata przyniosły przełom w podejściu banków do klientów posiadających kredyty frankowe. Coraz więcej kredytobiorców decyduje się na kwestionowanie ważności zawartych umów w sądzie, co

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.