fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Frankowicze zapłacą jeszcze wyższe raty – kolejna podwyżka stóp proc. w Szwajcarii

Dnia 23.03.2023r. Narodowy Bank Szwajcarii podniósł stopy procentowe o 0,5 pkt proc., do poziomu 1,5 proc. Jak wzrost szwajcarskich stóp procentowych wpłynie na wysokość płaconych przez Frankowiczów rat kredytowych?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Frankowicze – wysokość rat kredytowych

Kolejna podwyżka stóp proc. oznacza dla frankowiczów wzrost oprocentowania, a co za tym idzie wzrost raty. Wzrost stóp proc. jest  jednoznaczny z sukcesywnym wzrostem wskaźnika SARON, który zastąpił LIBOR.

To z kolei dla Frankowiczów oznacza wzrost płaconych przez nich rat. Szacunkowo dla kredytu CHF udzielonego na początku 2008 r. na 30 lat, z marżą 1,4 proc., w wysokości 300 tys. zł,  rata może sięgnąć wysokości 2469 zł. Zdaniem ekonomistów Frankowicze mogą zapłacić niebawem najwyższe raty w historii. Najgorszy scenariusz zakłada, że rata mogłaby wynieść nawet 2630zł.

Jak czytamy na portalu Parkiet.com w marcu miesięczna rata dla podanego wyżej przypadku wyniosłaby 2339 zł, podczas gdy rok wcześniej wynosiła 2098 zł.

kancelaria pomoc kredytobiorcom

Szwajcaria – podwyżka stóp procentowych

Pierwszy wzrost podwyżek stóp proc. Narodowego Banku Szwajcarii miał miejsce w połowie ubiegłego roku, podczas gdy znajdowały się one jeszcze na ujemnym poziomie wynoszącym 0,75 proc. Szwajcarskie władze monetarne nie wykluczają kolejnych podwyżek. Frankowicze zatem będą musieli liczyć się nie tylko z ryzykiem związanym z wahaniami kursu franka szwajcarskiego. Do problemu frankowego dochodzi kolejny czynnik jakim jest ryzyko związane z brakiem stabilności szwajcarskich stóp proc.

Kurs franka szwajcarskiego obecnie oscyluje w granicach 4,7 zł. Szwajcarska waluta od listopada 2022 r. utrzymuje się na poziomie wynoszącym 4,65–4,85. Wyjątkiem był wrzesień i październik, gdzie frank przekroczył poziom 5,1 zł.

Jak podaje KNF, na koniec stycznia 2023 r. kredyty mieszkaniowe powiązane z walutą CHF spłacało 300 tys. kredytobiorców, a wartość frankowych zobowiązań opiewała na kwotę 50,6 mld zł.

Najnowsze wpisy:

kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Kiedy przysługuje sankcja kredytu darmowego?

Kredytobiorcy często poszukują sposobów na obniżenie kosztów swoich zobowiązań finansowych, z nadzieją na uzyskanie lepszych warunków spłaty. Wśród różnych metod, które mogą im pomóc znajduje

TSUE PONOWNIE PO STRONIE FRANKOWICZÓW

Wczoraj, 8 maja 2023r., Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zabrał głos w sprawie C-424/22, co wpłynie na dalsze losy Frankowiczów. Orzeczenie odnosi się do kwestii zarzutu

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.