fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Co zmienia wyrok TSUE C-139/22?

Dnia 23. Września TSUE wydał wyrok w sprawie polskich kredytobiorców. Komentarza dla TVN 24 udzieliła Katarzyna Wilk, radca prawny z Kancelarii Mędrecki & Partners.

TSUE stanął po stronie Frankowiczów

Trybunał udzielił odpowiedzi na pytania prejudycjalne Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. Główne zagadnienie, które zostało rozstrzygnięte przez TSUE, dotyczy indywidualnego badania przez sąd wadliwości klauzul abuzywnych zawartych w umowach kredytowych. Zgodnie z dzisiejszym orzeczeniem, jeśli dana klauzula znajduje się w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez UOKiK lub jej treść jest tożsama z klauzulą zarejestrowaną, sąd może uznać ją za nieważną bez szczegółowej analizy. To powinno przyspieszyć proces wydawania wyroków w sprawach Frankowiczów.

Postanowienia umowy kredytu, które dają frankowiczowi wybór spłaty kredytu w złotówkach lub bezpośrednio w walucie franka szwajcarskiego, nie ograniczają prawa kredytobiorcy do domagania się stwierdzenia nieważności umowy kredytu.

wyrok tsue

Frankowicze - status konsumenta

Wskazanie przez Trybunał na szeroki zakres definicji konsumenta jest istotne, ponieważ podkreśla, że status konsumenta nie jest uzależniony od poziomu wykształcenia ani wiedzy w danym zakresie. Oznacza to, że każda osoba, niezależnie od swojego doświadczenia zawodowego czy edukacyjnego, może być uważana za konsumenta w kontekście umów kredytowych.

Utrwalenie przez TSUE jednolitej interpretacji spełnienia obowiązku informacyjnego również wpłynie na szybsze tempo rozpoznawania spraw frankowych. W tych sprawach, w których sędziowie uzależniali ocenę nieuczciwości warunku od weryfikacji wykształcenia, poziomu wiedzy czy doświadczenia każdego z kredytobiorców, odpadnie badanie istotnej części stanu faktycznego.
frankowicze kancelaria
Katarzyna Wilk
Radca prawny

Więcej informacji na TVN 24 Biznes.

Najnowsze wpisy:

kredyt chf spłacony

Spłacony kredyt frankowy a pozew

Osoby które w przeszłości zaciągnęły kredyty powiązane z kursem franka szwajcarskiego, mogą podważać w sądach nie tylko czynne umowy kredytowe. Frankowicze, którzy już kilka lat

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.