Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Frankowicze Łódź – czy warto iść na ugodę z bankiem?

Kredyty frankowe od lat budzą emocje i zdominowały wokandy – również w łódzkich sądach. Wielu frankowiczów z Łodzi, którzy zdecydowali się pozwać bank, w toku postępowania otrzymuje propozycję zawarcia ugody frankowej, zarówno sądowej, jak i pozasądowej. Pojawia się zatem ważne pytanie: czy warto iść na ugodę z bankiem? Co można zyskać, a co potencjalnie stracić?

Ugoda – możliwe korzyści dla Frankowicza

Trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę, że ugoda z bankiem powinna definitywnie kończyć spór, w krótszym czasie aniżeli czas trwania procesu. Natomiast, nie doprowadzi do odzyskania wszystkich kosztów, które wiążą się z postępowaniem sądowym, a także może wiązać się z utratą korzyści płynących z odsetek ustawowych za opóźnienie od żądanej kwoty.

Jednak każda sprawa jest różna i inne są okoliczności, jakie wpływają na sytuację kredytobiorcy frankowego. Niektórym frankowiczom zależy na jak najszybszym zakończeniu sprawy, co powoduje, że taka ugoda frankowa jest dla nich odpowiednim rozwiązaniem. Dla innych frankowiczów toczących spory przed łódzkimi sądami, kluczowa jest determinacja do uzyskania pozytywnego wyroku w walce z bankiem i uzyskanie pełnych korzyści sądowych wiążących się ze sprawą kredytu frankowego.

Ugoda z bankiem – co warto rozważyć przed podpisaniem?

Ugoda, czy to sądowa, czy pozasądowa, zawsze wiąże się z pewnymi ustępstwami – zarówno po stronie kredytobiorców frankowych, jak i banków. Niekiedy propozycja ugody frankowej może być niewspółmierna w porównaniu do dokonanych wpłat przez kredytobiorców na rzecz pozwanego banku. Dlatego zaleca się zawsze:

Nierzadko spotykamy się również z błędami rachunkowymi, które nie uwzględniają wszystkich wpłat kredytobiorcy – a to może mieć istotne znaczenie przy wyliczaniu warunków proponowanej ugody.

Ugody frankowe – propozycje banków i znaczenie analizy

Ugody frankowe są już proponowane przez prawie każdy bank w Polsce. Oferty te jednak:

  • bywają bardzo różne – czasem korzystne, innym razem nieopłacalne,
  • wymagają indywidualnej analizy każdej propozycji,
  • mogą podlegać negocjacjom, co warto rozważyć jeszcze przed decyzją o podpisaniu ugody.

Dla osób, które dopuszczają ugodowe zakończenie sporu z bankiem, analiza propozycji oraz wsparcie prawnika od spraw frankowych mogą być kluczowe.

Frankowicz analizuje warunki ugody z prawnikiem

Które banki oferują ugody frankowe w Łodzi?

W Łodzi dominującym bankiem, który proponuje często korzystne ugody frankowe, jest PKO BP. Kolejne instytucje, które oferują tego typu rozwiązania to:

  • Bank PEKAO,
  • Millennium Bank,
  • banki należące do grupy Santander.

Czy banki chętniej zawierają ugody z osobami spłacającymi kredyt frankowy?

Banki frankowe coraz chętniej proponują ugody klientom, którzy wciąż spłacają swoje kredyty frankowe. Dzieje się tak dlatego, że:

  • banki mogą wciąż uzyskać dla siebie część korzyści finansowych,
  • istnieje większa motywacja po stronie banku do zawarcia kompromisu.

W przypadku spłaconych zobowiązań frankowych, sytuacja wygląda inaczej. Spłacony kredyt frankowy oznacza dla banku brak dalszych wpływów, przez co inicjatywa ugodowa wobec takich osób pojawia się znacznie rzadziej.

Zawarcie ugody przed sądem – większe bezpieczeństwo prawne

Ugoda frankowa to często dobre rozwiązanie – zwłaszcza wtedy, gdy zostaje zawarta przed sądem i pod nadzorem profesjonalnego pełnomocnika. Wówczas to:

  • specjalista czuwa nad treścią ugody,
  • zabezpiecza interesy klienta,
  • analizuje skutki prawne ugody z bankiem.

Ugoda frankowa a podatek dochodowy (PIT)

Warto również rozpatrzyć aspekt podatkowy, który może być kosztownym skutkiem zawarcia ugody z bankiem. Co do zasady:

  • w przypadku ugody frankowej opodatkowaniu PIT podlegają zarówno świadczenia wypłacone przez bank, jak i kwota umorzonego salda zadłużenia,
  • wyjątek stanowią osoby spełniające warunki wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów (Dz.U. 2024 poz. 102) – obowiązującym do 31.12.2026 r., rozszerzonym także na pożyczki mieszkaniowe,
  • w przypadku wyroku sądowego, ani zwrócone przez bank środki, ani wyzerowanie salda kredytowego nie podlegają opodatkowaniu PIT.

Frankowicze Łódź – jak długo trwa proces sądowy?

W Łodzi czas oczekiwania na wyrok Sądu I Instancji w sprawach o unieważnienie umowy kredytowej uległ zauważalnemu skróceniu – zwłaszcza po fali korzystnych orzeczeń TSUE i Sądu Najwyższego.

Jednak:

  • postępowania apelacyjne nadal mogą wydłużać czas oczekiwania na prawomocne zakończenie sprawy,
  • dlatego ugoda z bankiem może dla niektórych kredytobiorców stanowić atrakcyjną alternatywę.

Ważne jednak, aby cel szybkiego zakończenia sprawy nie przysłonił potencjalnych zagrożeń wynikających z zawarcia ugody frankowej.

Najnowsze wpisy:

Kobieta w białej marynarce, zamyślona – analiza ryzyk przegranej sprawy frankowej.

Kiedy można przegrać sprawę frankową? CZ I

Kredyty frankowe przez wiele lat stanowiły popularny produkt finansowy, proponowany przez największe banki, ale dla wielu kredytobiorców stały się powodem zmartwień i problemów. Znaczna część

Przesłuchanie frankowicza w sądzie – pytania zadawane przez sędziego i pełnomocnika banku

Jak unieważnić umowę – kredyt we frankach?

Kredyty we frankach szwajcarskich przez wiele lat cieszyły się dużym zainteresowaniem, były chętnie oferowane przez banki – często nawet prezentowane jako korzystniejsza alternatywa dla kredytów

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Podając e-mail zgadzasz się na przesyłanie z Kancelarii informacji handlowych.
Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Komandytowa przetwarza Twoje dane w celu kontaktu w sprawie oferty. Możesz złożyć sprzeciw lub odwołać zgodę. Polityka prywatności.