fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Podsumowanie 2023r. | Ponad 100 wyroków w sprawach frankowych

Nasza Kancelaria w 2023r. uzyskała ponad 100 wyroków w sprawach kredytów frankowych. W sprawach Frankowiczów konsumentów uzyskaliśmy stuprocentową skuteczność! We wszystkich sądy zdecydowały o nieważności umowy kredytowej.

Frankowicze – jakie wyroki wydają sądy?

Obserwując wydane wyroki, można zauważyć ukształtowaną linię orzeczniczą polskich sądów – najczęstszym rozstrzygnięciem jest stwierdzenie nieważności umowy kredytowej (w roku 2023 odnotowaliśmy dokładnie 106 takich wyroków). Co zyskują Frankowicze po takim wyroku? Przede wszystkim „darmowy kredyt”,  ponieważ odzyskują wszystkie kwoty wpłacone na rzecz banku – odsetki, koszty ubezpieczenia oraz wszelkie pozostałe opłaty związane z obsługą kredytu. Stosunek prawny z bankiem przestaje istnieć, następuje wykreślenie hipoteki. To definitywne zakończenie problemu frankowego.

 

Nasze statystyki wskazują, że sądy w zdecydowanej większości przyjmują prokonsumenckie stanowisko i orzekają nieważność umowy kredytowej powiązanej z kursem franka szwajcarskiego.

Które banki najczęściej przegrywają z Frankowiczami?

Na podstawie zgromadzonych danych, obecnie najwięcej wyroków Kancelarii Mędrecki Wilk dotyczy mBank. Ile korzystnych wyroków uzyskaliśmy przeciwko poszczególnym bankom na rzecz naszych Klientów?

 

  • Bank BPH S.A. –  7
  • Bank Millennium S.A.  – 11
  • Bank Pekao S.A. – 4
  • BNP Paribas Bank Polska S.A. – 10
  • mBank S.A. – 25
  • Bank PKO BP S.A. – 19
  • Raiffeisen Bank International AG – 17
  • Santander Bank Polska S.A. – 9
  • Santander Consumer Bank S.A. – 4
frankowicze wygrywają z bankami

Jak długo trzeba czekać na wydanie wyroku w sprawie frankowej?

Omawiane wyroki dotyczą 2023 roku. Warto dodać, że sądy tak sprawnie procedowały sprawy frankowe, że są to wyroki w których również pozew został złożony w 2023 r. Ponadto, coraz więcej spraw kończy się po wyroku I instancji na podstawie porozumienia z bankiem.

 

Sąd Okręgowy w Krakowie 17 lipca 2023 wydał wyrok w jednej z naszych spraw(sygn. 𝗜 𝗖 𝟮𝟰𝟮𝟯/𝟮𝟯) już po 47 dniach od wysłania pozwu. Jakie są szczegóły rozstrzygnięcia? W ocenie Sądu nie istnieje stosunek prawny wynikający z umowy kredytu z uwagi na jej nieważność. Ponadto Sąd zasądził na rzecz kredytobiorcy kwoty 202.240,18 zł oraz 721,21 CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.

 

Kolejnym sądem, który wydawał wyroki już po około 2 miesiącach od złożenia pozwu jest Sąd Okręgowy w Suwałkach. Nasza kancelaria uzyskała błyskawiczne rozstrzygnięcia w sprawach I C 268/23 (wyrok z 23 maja 2023 r.), I C 361/23 (wyrok z 22 czerwca 2023 r.) oraz I C 395/23 (wyrok z 30 czerwca 2023 r.)

Kolejny rok – kolejne rozstrzygnięcia | Rekordowa wygrana naszej Kancelarii z 4. Stycznia 2024

Wśród wygranych przez nas spaw, Klienci odzyskują kwoty sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych. Nasza rekordowa wygrana padła 4 stycznia br. Sąd Okręgowy w Lublinie I Wydział Cywilny rozpoznając sprawę przeciwko Raiffeisen Bank International AG (IC 753/323) zasądził na rzecz naszego Klienta kwotę 817 906,36zł. Sąd uznał umowę kredytową za nieważną. Wyrok nie jest prawomocny.

frankowicze wyroki

Kredyt euro a podważenie umowy z bankiem

Większość wyroków dotyczy umów kredytowych powiązanych z kursem franka szwajcarskiego. Jednak obserwujemy, że do sądów coraz częściej trafiają sprawy EURO.

 

Jednym z przykładów, jest sprawa IC 636/23. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy I Wydział Cywilny 3 stycznia br. zasądził na rzecz naszych Klientów dochodzone przez nas kwoty: 51.358,85 PLN i 29.154,28 EUR. Postępowanie dotyczyło Raiffeisen Bank International AG. W ocenie sądu umowa jest nieważna. Oczekujemy na wyrok prawomocny w niniejszej sprawie.

 

Obserwując tempo wydawanych przez polskie sądy wyroków, rekordowy napływ nowych spraw oraz rosnącą determinację Kredytobiorców, w nadchodzących tygodniach spodziewamy się kolejnych dobrych informacji dla osób zmagających się z nieuczciwymi zapisami w umowach kredytowych.

Najnowsze wpisy:

kredyt chf spłacony

Spłacony kredyt frankowy a pozew

Osoby które w przeszłości zaciągnęły kredyty powiązane z kursem franka szwajcarskiego, mogą podważać w sądach nie tylko czynne umowy kredytowe. Frankowicze, którzy już kilka lat

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.