Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Rekordowe statystyki – Frankowicze coraz częściej wybierają sąd

W pierwszym kwartale 2023 roku odnotowano dynamiczny wzrost liczby spraw związanych z kredytami powiązanymi z walutą obcą. Statystyki dotyczą ośmiu banków notowanych na giełdzie – liczba spraw wzrosła o 8,14 tys., osiągając łączną liczbę 83,1 tys.

Korzystne wyroki w sprawach CHF

Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez Związek Banków Polskich, pod koniec kwietnia 2023 roku w polskich sądach toczyło się 130 tysięcy postępowań sądowych związanych z kredytami indeksowanymi/denominowanymi do franka szwajcarskiego. Ta liczba stanowiła około 39% spośród 330 tys. aktywnych umów tego typu. W tym samym okresie około 40 tys.  frankowiczów zdecydowało się na zawarcie ugody z bankami.

Mamy za sobą kolejny rekordowy kwartał jeśli chodzi o liczbę pozwów skierowanych przez frankowiczów do sądu. Taka sytuacja nie powinna dziwić, jeśli porównamy korzyści płynące z sądowego stwierdzenia nieważności umowy z korzyściami płynącymi z ugody. Statystyka liczby wygranych przez frankowiczów spraw w sądach, która wynosi obecnie 98%, możliwość całkowitego uwolnienia się od kredytu oraz bardzo często znaczny zwrot nadpłaconej ponad kapitał kwoty, są silnym motywatorem dla coraz to liczniejszej grupy kredytobiorców, do wybrania drogi sądowej.
Emil Mędrecki
Emil Mędrecki
Radca Prawny, Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Mędrecki&Partners

Zdaniem mec. Mędreckiego,  z tego względu, tylko niewielka część kredytobiorców decyduje się na ugodę z bankiem i zamianę kredytu indeksowanego/denominowanego do waluty obcej na kredyt stricte złotowy.

kancelaria pomoc kredytobiorcom

Co istotne, propozycje ugodowe są kierowane wyłącznie do kredytobiorców posiadających czynne kredyty powiązane z walutą obcą. To może jeszcze bardziej spotęgować zainteresowanie złożeniem pozwu do sądu przez osoby, które dokonały już spłaty kredytu. Sędziowie w 98 proc. przypadków wydają wyroki korzystne dla kredytobiorców, a zdecydowana większość z nich kończy się ustaleniem nieważności umowy kredytu. Tym samym banki zawiązują coraz wyższe rezerwy na ryzyko finansowe. Pod koniec 2022 r. sektor bankowy dysponował około 45 mld zł rezerw na kredyty indeksowane/denominowane do waluty franka szwajcarskiego. Niektórzy analitycy sugerują, że sektor bankowy może jeszcze ponieść ogromne koszty związane z kredytami frankowymi, być może nawet sięgające kolejne 40-45 mld zł.

Frankowicze – kolejne rekordy dopiero przed nami

Wzmożone zainteresowanie wytoczeniem powództwa przeciwko bankowi w ostatnich miesiącach może być spowodowane korzystną opinią Rzecznika Generalnego TSUE C-520/21 wydaną w lutym br.

Trybunał Unijny już 15 czerwca wyda ostateczny wyrok w sprawie bezumownego korzystania z kapitału. Dodatkowo w tym samym dniu poruszy temat zawieszenia płatności rat kredytowych na czas trwania procesu sądowego. Wówczas możemy spodziewać się kolejnej lawiny pozwów.

Wszyscy spodziewamy się kolejnych rekordów jeśli chodzi o liczbę spraw kierowanych do sądu po wyroku TSUE 15.06.2023 r. w sprawie tzw. bezumownego korzystania z kapitału. Dotychczas niezdecydowani nie będą już mieli argumentów za wyborem ugody zamiast definitywnego unieważnienia wadliwej umowy w sądzie.
Emil Mędrecki
Emil Mędrecki
Radca Prawny, Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Mędrecki&Partners

Więcej informacji na Business Insider.

Najnowsze wpisy:

kto moze pomoc frankowiczom

Kto może pomóc Frankowiczom?

Kiedy lata temu podpisywałeś umowę kredytu we frankach szwajcarskich, prawdopodobnie nikt nie uprzedził Cię o ryzyku kursowym, które dziś spędza sen z powiek tysiącom Polaków.

nadplata kredytu we frankach warto czy nie

Czy warto nadpłacać kredyt CHF w 2025 roku?

Decyzja o nadpłacie kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich (CHF) może budzić wątpliwości. Z jednej strony pozwala szybciej zmniejszyć zadłużenie, z drugiej – może wpłynąć na

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Podając e-mail zgadzasz się na przesyłanie z Kancelarii informacji handlowych.
Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Komandytowa przetwarza Twoje dane w celu kontaktu w sprawie oferty. Możesz złożyć sprzeciw lub odwołać zgodę. Polityka prywatności.