Dzisiejszy wyrok TSUE może przyczynić się do szybszego rozpoznawania spraw frankowych. Co orzekł Trybunał w sprawie C-140/22?
Wyrok TSUE C-140/22
Jak podsumowuje radca prawny Emil Mędrecki, zgodnie z treścią dzisiejszego wyroku konsument kredytobiorca nie ma obowiązku składać dodatkowego oświadczenia przed sądem rozpoznającym jego sprawę dotyczącego utrzymania umowy w mocy, w którym godzi się na nieważność umowy.
Trybunał dzisiejszym wyrokiem potwierdził swoje wcześniejsze stanowisko wyrażone w wyroku C-520/21, tj. bankom nie należą się żadne dodatkowe roszczenia z tytułu bezumownego korzystania z kapitału.
W ocenie mecenasa Mędreckiego dzisiejszy wyrok zniechęci Frankowiczów do zawierania ugód a zachęci do skierowania swoich spraw na drogę postępowania sądowego.
Według Trybunału, wymaganie od konsumentów złożenia oddzielnego oświadczenia w celu dochodzenia swoich roszczeń niweczyłoby skuteczność dyrektywy 93/13/EWG, która ma na celu odstraszanie od stosowania nieuczciwych klauzul umownych. Taka praktyka może skłaniać banki do odrzucania przedsądowych żądań konsumentów dotyczących uznania klauzul umownych za nieuczciwe.
W odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości obniżenia przez sąd kwoty, którą konsument żąda od banku, o równowartość odsetek, jakie bank otrzymałby, gdyby umowa pozostała w mocy, Trybunał przypomniał, że dyrektywa 93/13/EWG uniemożliwia bankowi żądanie rekompensaty przekraczającej zwrot kapitału oraz ustawowe odsetki za zwłokę liczone od dnia wezwania do zapłaty.
Więcej informacji na stronie isbiznes.pl