Na takie decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej czekali Frankowicze z całej Polski. Konsumenci korzystają z ochrony danej im w unijnej Dyrektywie 93/13, a co za tym idzie nie muszą składać w sądzie oświadczenia o skutkach i konsekwencjach nieważności umowy kredytowej. Z kolei bank po stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy nie może sobie rościć od kredytobiorcy nic ponad wypłacony kapitał.
Korzystny wyrok TSUE C-140/22
Temat najnowszego wyroku TSUE skomentował radca prawny Emil Mędrecki z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Mędrecki, Wilk i Wspólnicy.
TSUE C-140/22 – co z odsetkami dla Frankowiczów?
Radca prawny Emil Mędrecki tłumaczy, że odsetki należne Frankowiczom podlegają polskim zasadom prawnym tak samo, jak i w przypadku terminu przedawnienia roszczeń banku o zwrot kapitału. Dodaje również, że odsetki ustawowe powinny być naliczane na rzecz kredytobiorcy, licząc od dnia wezwania banku do zwrotu określonych świadczeń. Jeżeli zaś chodzi o termin przedawnienia roszczeń banku o zwrot wypłaconego kapitału, który dla przypomnienia wynosi 3 lata, rozpoczyna on swój bieg od momentu, kiedy bank powziął informację o nieuczciwości zapisów w umowie. Co ważne, wyrok TSUE C-140/22 z 7 grudnia 2023 roku będzie miał jeszcze jeden korzystny skutek dla Frankowiczów. Jaki? Wyjaśnia Emil Mędrecki.
W jaki sposób radca prawny dochodzi do takiego wniosku? Emil Mędrecki dopatruje się tego jako konsekwencji ujednolicenia orzecznictwa frankowego w sprawach odsetek, którego dziś jesteśmy świadkami. Dodatkowo przy obecnych odsetkach za opóźnienie, które wynoszą 11,25% w skali roku, dłuższy proces sądowy stanie się zmorą nie Frankowicza, lecz banku.
Więcej informacji na salon24.pl.