fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

TSUE ponownie chroni Frankowiczów

7 grudnia TSUE ponownie stanął po stronie Frankowiczów. Trybunał potwierdził swoją decyzję z czerwca bieżącego roku, że bankowi nie należy się dodatkowe wynagrodzenie poza zwrot kapitału, który wypłacił kredytobiorcom. Z kolei Frankowicze nie muszą składać oświadczenia o skutkach nieważności umowy.

Na takie decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej czekali Frankowicze z całej Polski. Konsumenci korzystają z ochrony danej im w unijnej Dyrektywie 93/13, a co za tym idzie nie muszą składać w sądzie oświadczenia o skutkach i konsekwencjach nieważności umowy kredytowej. Z kolei bank po stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy nie może sobie rościć od kredytobiorcy nic ponad wypłacony kapitał. 

Korzystny wyrok TSUE C-140/22

Temat najnowszego wyroku TSUE skomentował radca prawny Emil Mędrecki z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Mędrecki, Wilk i Wspólnicy.

Wyrok TSUE jest istotny dla Frankowiczów na wielu płaszczyznach. Co najważniejsze, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że na konsumenta kredytobiorcę nie jest nałożony obowiązek składania dodatkowego oświadczenia przed sądem, iż nie wyraża on zgody, na utrzymanie umowy w mocy.
Emil Mędrecki kancelaria frankowa
Emil Mędrecki
radca prawny w Mędrecki, Wilk i Wspólnicy

TSUE C-140/22 – co z odsetkami dla Frankowiczów?

Radca prawny Emil Mędrecki tłumaczy, że odsetki należne Frankowiczom podlegają polskim zasadom prawnym tak samo, jak i w przypadku terminu przedawnienia roszczeń banku o zwrot kapitału. Dodaje również, że odsetki ustawowe powinny być naliczane na rzecz kredytobiorcy, licząc od dnia wezwania banku do zwrotu określonych świadczeń. Jeżeli zaś chodzi o termin przedawnienia roszczeń banku o zwrot wypłaconego kapitału, który dla przypomnienia wynosi 3 lata, rozpoczyna on swój bieg od momentu, kiedy bank powziął informację o nieuczciwości zapisów w umowie. Co ważne, wyrok TSUE C-140/22 z 7 grudnia 2023 roku będzie miał jeszcze jeden korzystny skutek dla Frankowiczów. Jaki? Wyjaśnia Emil Mędrecki.

TSUe C-140/22 Frankowicze
Dzisiejszy wyrok TSUE może przyczynić się do przyspieszenia prowadzania spraw frankowych.
Emil Mędrecki kancelaria frankowa
Emil Mędrecki
radca prawny w Mędrecki, Wilk i Wspólnicy

W jaki sposób radca prawny dochodzi do takiego wniosku? Emil Mędrecki dopatruje się tego jako konsekwencji ujednolicenia orzecznictwa frankowego w sprawach odsetek, którego dziś jesteśmy świadkami. Dodatkowo przy obecnych odsetkach za opóźnienie, które wynoszą 11,25% w skali roku, dłuższy proces sądowy stanie się zmorą nie Frankowicza, lecz banku.

 

 

Więcej informacji na salon24.pl.

Najnowsze wpisy:

odsetki

Jak obliczyć odsetki za opóźnienie?

Postępowanie sądowe w tzw. „sprawach frankowych” często kojarzy się z żądaniem unieważnienia umowy kredytowej oraz zwrotem nienależnie zapłaconych rat kapitałowo-odsetkowych. Jednak czy to jedyne roszczenia,

kobieta negocjuje warunki ugody frankowej z bankiem

Praktyczne aspekty zawierania ugody z bankiem

W postępowaniach prowadzonych przez naszą Kancelarię coraz częściej pojawiają się propozycje ugodowego zakończenia sporu sądowego ze strony banków. Choć ugoda zazwyczaj nie jest tak korzystna

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.