Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Ugoda frankowa z mBank S.A. w 2024 r.

Eksperci, prawnicy, ale przede wszystkim kredytobiorcy obserwując rynek frankowy i zmieniające się orzecznictwo od wielu lat zadają sobie pytanie czy banki zmienią swoje podejście w kwestii sposobu rozwiązywania sporów? Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że w ubiegłych latach banki sporadycznie proponowały kredytobiorcom ugodowe rozwiązanie tematu wadliwych kredytów frankowych. Jednak wraz z rozwojem orzecznictwa sądowego i jego stabilizacją, w wyniku której kredytobiorcy wygrywają aktualnie ponad 90% spraw (na co wskazują statystyki), niektóre banki zmieniły swoje podejście i zaczęły proponować ugody frankowe kredytobiorcom.

Czy mBank S.A. proponuje kredytobiorcom ugody?

mBank S.A. jest jednym z banków, które zdecydowały się na zmianę dotychczasowego, twardego stanowiska i rozpoczęły oferowanie ugód Frankowiczom. Co istotne, propozycje ugodowe od mBank S.A. mogą pojawić się na różnych etapach postępowania – zarówno przed skierowaniem sprawy do sądu, w trakcie trwania postępowania, jak i po prawomocnym zakończeniu procesu.

Bank wyróżnia dwa główne sposoby składania propozycji ugodowych:

  1. Propozycje bezpośrednio kierowane do kredytobiorców – W tym przypadku mBank S.A. kontaktuje się bezpośrednio z osobami posiadającymi kredyt we frankach, oferując im określone warunki ugody. Zdarza się, że propozycje te ograniczają się do przesłania wzoru ugody, który wymaga dalszego uzupełnienia o konkretne dane dotyczące danej umowy kredytowej.
  2. Propozycje kierowane do pełnomocników procesowych kredytobiorcówmBank S.A. często kontaktuje się również z prawnikami reprezentującymi kredytobiorców, licząc na to, że negocjacje przeprowadzone z profesjonalistami będą bardziej skuteczne.
ugoda frankowa mBank S.A.

Jakie są założenia propozycji ugodowych mBanku S.A.?

Niezależnie od tego czy mBank S.A. przedstawia propozycję ugodową bezpośrednio kredytobiorcy czy też jego pełnomocnikowi założenia ugody frankowej są tożsame.

Bank niezmiennie proponuje:

  • utrzymanie umowy kredytu w mocy (potwierdzenie jej ważności i skuteczności);
  • przeliczenie salda kapitału pozostałego do spłaty z CHF na PLN po średnim kursie NBP i zmiana waluty zadłużenia na PLN;
  • umorzenie lub częściowe umorzenie przez bank salda kapitału pozostałego do spłaty (zwolnienie z zobowiązania), które stanowi przychód kredytobiorcy podlegający PIT;
  • uznanie kredytu za całkowicie spłacony (z ewentualnym warunkiem 1 dopłaty przez kredytobiorcę);
  • brak zwrotu jakichkolwiek świadczeń na rzecz kredytobiorcy (rzadkie odstępstwa);
  • zrzeczenie się przez kredytobiorcę wszelkich roszczeń opartych na nieważności umowy kredytowej, w tym rezygnacja z odsetek ustawowych; 
  • w przypadku toczącego się postępowania sądowego – dodatkowo: zrzeczenie się całości roszczeń objętych powództwem oraz wzajemne zniesienie kosztów procesu.

Jakie są skutki zawarcia ugody z mBankiem S.A.?

Niewątpliwie atrakcyjnym z punktu widzenia kredytobiorcy skutkiem zawarcia ugody z mBank S.A. jest zakończenie sporu „tu i teraz”.

W nielicznych przypadkach dodatkowym pozytywnym skutkiem ugody jest otrzymanie od mBank S.A. świadczenia pieniężnego, którego wysokość może kształtować się na różnym poziomie (od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych). Niemniej jednak wysokość zaproponowanego świadczenia nie odpowiada rzeczywistej nadpłacie ponad kapitał kredytu, nie uwzględnia również zwrotu odsetek ustawowych czy poniesionych kosztów procesu.

Niekorzystnych skutków zawarcia ugody należy zaś upatrywać w:

  • braku (w zdecydowanej większości) zwrotu przez bank jakichkolwiek świadczeń na rzecz kredytobiorcy;
  • ryzyku powstania obowiązku zapłaty PIT przy wypłacie przez bank świadczenia pieniężnego;
  • braku zwrotu przez bank jakiejkolwiek części poniesionych przez kredytobiorcę kosztów postępowania sądowego;
  • braku możliwości podważenia w przyszłości ważności umowy kredytu i dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

Czy warto rozważyć zawarcie ugody frankowej z mBank S.A.?

W pierwszej kolejności należy wyraźnie podkreślić, iż propozycje ugodowe banków mają przede wszystkim na celu zabezpieczenie instytucji finansowej i jej zysków. Nadto, każda propozycja może zawierać odmienne, indywidualne rozwiązania a zaproponowana ugoda frankowa może zawierać postanowienia niekorzystne (lub tylko pozornie korzystne) dla kredytobiorcy.

Dlatego w sytuacji bezpośredniego otrzymania propozycji ugodowej od mBank S.A. warto  powierzyć negocjacje profesjonaliście – pełnomocnikowi prowadzącemu sprawę przeciwko bankowi, w tym niezwłocznie przekazać do analizy otrzymaną propozycję. Należy mieć na uwadze, że mBank S.A. to nie jedyny bank, który zaczął proponować ugody Frankowiczom. Bank BPH również oferuje takie rozwiązania. 

Najnowsze wpisy:

Kobieta w białej marynarce, zamyślona – analiza ryzyk przegranej sprawy frankowej.

Kiedy można przegrać sprawę frankową? CZ I

Kredyty frankowe przez wiele lat stanowiły popularny produkt finansowy, proponowany przez największe banki, ale dla wielu kredytobiorców stały się powodem zmartwień i problemów. Znaczna część

Przesłuchanie frankowicza w sądzie – pytania zadawane przez sędziego i pełnomocnika banku

Jak unieważnić umowę – kredyt we frankach?

Kredyty we frankach szwajcarskich przez wiele lat cieszyły się dużym zainteresowaniem, były chętnie oferowane przez banki – często nawet prezentowane jako korzystniejsza alternatywa dla kredytów

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Podając e-mail zgadzasz się na przesyłanie z Kancelarii informacji handlowych.
Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Komandytowa przetwarza Twoje dane w celu kontaktu w sprawie oferty. Możesz złożyć sprzeciw lub odwołać zgodę. Polityka prywatności.