Frankowicze którzy zastanawiają się nad wpływem orzeczenia TSUE w sprawie C-140/22 mogą być spokojni. Informujemy, że werdykt został ogłoszony. Sprawdź, czy jest korzystny dla frankowiczów i jak może to wpłynąć na sytuację kredytobiorców w CHF.
Frankowicze - sprawy przyśpieszą
W wydanym wczoraj, 7 grudnia 2023, orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej są pozytywne informacje. Trybunał przekazał wskazówki, które według radcy prawnego Emila Mędreckiego przyspieszą postępowania dotyczące spraw frankowych. Zdaniem prawnika, to ujednolicenie orzecznictwa w kwestii składania oświadczeń przez Frankowiczów może przyczynić się do efektywniejszego rozpoznania tych spraw. Jednakże istnieje również ryzyko, że takie wytyczne mogą zniechęcić kredytobiorców do osiągania ugód. Frankowicze mogą odetchnąć z ulgą!
Frankowicze nie muszą składać oświadczeń
TSUE w wyroku C-140/22 jednoznacznie stwierdził, że Frankowicze nie są zobowiązani do składania dodatkowego oświadczenia przed sądem. To oznacza, że wyrażenie zgody na nieważność umowy kredytowej nie wymaga dodatkowych formalności. To istotne ułatwienie dla Frankowiczów. To umożliwia im skuteczną obronę swoich praw.
Kolejne zmiany po wyroku dla Frankowiczów
Ważnym punktem wyroku C-140/22 w sprawie Frankowiczów jest określenie reguł dotyczących odsetek i przedawnienia roszczeń. Zdaniem mec. Emila Mędreckiego zarówno odsetki należne frankowiczom, jak i termin przedawnienia roszczeń banku o zwrot kapitału powinny być uregulowane zgodnie z prawem krajowym. Oznacza to, że odsetki ustawowe za opóźnienie powinny być naliczane od daty wezwania banku do zwrotu świadczeń, co może mieć istotne znaczenie dla wysokości należności kredytobiorców.
Frankowicze szukają kancelarii
Masz kredyt indeksowany lub denominowany do franka szwajcarskiego i szukasz pomocy? Skorzystaj z oferty naszej wrocławskiej kancelarii frankowej. Nasi eskperci dokonają bezpłatnej anality Twojej umowy i doradzą w kwestiach dalszego działania. Naszą misją jest pomoc Frankowiczom.
Więcej na: stooq.pl