fbpx
Szukaj
Close this search box.
kancelaria frankowicze dla firm

Ile spraw przegrały banki w III kwartale 2023r.?

W opublikowanych w ostatnim czasie raportach banków uwzględnione zostały informacje dotyczące spraw frankowych, gdyż znaczący wzrost tego typu spraw niewątpliwie wpływa na ich wyniki finansowe.

Które banki najczęściej przegrywają z Frankowiczami?

Zgodnie z raportem przedstawionym przez PKO BP S.A.  na koniec września br. wszczętych przeciwko bankowi zostało około 28 tys. postępowań. Bank odnotował 12 proc. wzrost ilości nowych spraw w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.  W ocenie banku na wzrost spraw wpłynęła przede wszystkim kampania informacyjna kancelarii prawnych. Jednak w naszej ocenie to rosnąca liczba wygranych spraw CHF może mieć kluczowy wpływ na podjęcie decyzji o wytoczeniu powództwa. Odsetek prawomocnie przegranych spraw w przypadku PKO BP S.A. wyniósł 97,7 proc.

Bank Ochrony Środowiska S.A. odnotowuje stały wzrost spraw frankowych od października 2019 r. od czasu sprawy państwa Dziubak. Jak wskazuje bank prokonsumencka linia orzecznicza ukształtowana przez TSUE oraz zmiany w orzecznictwie sądów powszechnych na niekorzyść banków skutkują liczbą 1400 postępowań wszczętych przez Frankowiczów. Bank odnotował 20 proc. wzrost w porównaniu do pierwszych trzech kwartałów ubiegłego roku.

 

Pekao S.A. ma na swoim koncie 5 tys. postępowań. W przypadku tego banku nastąpił 19 proc. wzrost jeśli chodzi o liczbę nowych spraw. Bank w raporcie podaje, że wszystkie prawomocne rozstrzygnięcia jakie zapadły w pierwszych trzech kwartałach br. są korzystne dla kredytobiorców.

 

Jak podaje mBank S.A. w swoim raporcie, odsetek przegranych spraw frankowych wyniósł 99,58 proc. spraw. Mimo to bank optymistycznie zakłada, że 90 proc. kredytobiorców posiadających spłacone kredyty CHF nie pójdzie do sądu. W ocenie banku 91,5 proc. kredytobiorców, którzy mają aktywne kredyty frankowe skieruje sprawę do sądu. W trzecim kwartale br. bank odnotował ponad 1500 nowych powództw z tytułu spraw frankowych.

 

Bank Millennium S.A. w raporcie wskazuje, że w sądach toczy się około 20 tys. postępowań wszczętych przez Frankowiczów, w pierwszych trzech miesiącach 2023r. do sądów trafiło 2 tys. nowych powództw. w tym 10 proc. dotyczy kredytów spłaconych. Bank podaje, że przegrał 98 proc. spraw w sądzie drugiej instancji.

 

Santander Bank Polska S.A.  odnotował ponad 1400 nowych powództw (10 proc. wzrost w porównaniu do ubiegłego roku) a łączna liczba wszystkich postępowań wynosi 16 tys.

Najważniejsze wiadomości dla Frankowiczów – III kwartał 2023r.

  • Banki odnotowały wzrost jeśli chodzi o liczbę nowych spraw sądowych w porównaniu do ubiegłego okresu.
  • 97-100 proc. wyroków prawomocnych jakie zapadły w okresie styczeń-wrzesień 2023r. stanowią wygrane Frankowiczów.
  • Prokonsumencka linia orzecznicza TSUE oraz ukształtowana linia orzecznicza sądów powszechnych przyczynia się  wzmożonego zainteresowania skierowaniem sprawy do sądu w celu unieważnienia umowy kredytowej.

Na koniec warto dodać, że w pierwszych trzech kwartałach 2023r. sektor bankowy odnotował zysk na poziomie wynoszącym 21 mld zł. Jest to czterokrotny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku.

Najnowsze wpisy:

kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Kiedy przysługuje sankcja kredytu darmowego?

Kredytobiorcy często poszukują sposobów na obniżenie kosztów swoich zobowiązań finansowych, z nadzieją na uzyskanie lepszych warunków spłaty. Wśród różnych metod, które mogą im pomóc znajduje

TSUE PONOWNIE PO STRONIE FRANKOWICZÓW

Wczoraj, 8 maja 2023r., Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zabrał głos w sprawie C-424/22, co wpłynie na dalsze losy Frankowiczów. Orzeczenie odnosi się do kwestii zarzutu

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Wyrażam zgodę na kontakt e-mailowy oraz telefoniczny, w tym SMS z ofertą Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. zgodnie z Polityką prywatności.