Kredyt we frankach – jak wygrać z bankiem?

Kredyty powiązane z frankiem szwajcarskim były przez wiele lat jednym z najczęściej wybieranych produktów finansowych w Polsce. Jednak z upływem czasu okazało się, że wiele z tych umów zawiera zapisy niekorzystne dla konsumentów. Kredytobiorcy zostali postawieni w sytuacji, w której zmienność kursów walutowych powodowała trudności finansowe i nieprzewidywalne wahania poziomu zadłużenia frankowiczów. A warunki umowy jednostronnie ustalane przez banki, uniemożliwiały weryfikację bankowej metody przeliczenia.

W wyniku powyższych okoliczności coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy w jego umowie znajdują się nieuczciwe zapisy. A jeśli tak, to jak wygrać sprawę z bankiem i jakie kroki podjąć, by skutecznie dochodzić swoich praw.

Kredyt we frankach – jakie zmiany przyniosły wyroki sądowe?

Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną w sprawie dotyczącej kredytu frankowego, należy opracować odpowiednią strategię procesową. Na początku warto skupić się na kilku kluczowych aspektach, które mogą mieć decydujący wpływ na przebieg sprawy.

Posąg Temidy z opaską na oczach i wagą w dłoni, w tle rozmyte regały z książkami. Logo Kancelarii Mędrecki Wilk i Wspólnicy.

1. Dokładna analiza umowy kredytowej CHF

Pierwszym krokiem w każdej sprawie frankowej jest dokładna analiza umowy kredytowej. To na jej podstawie podejmowane są decyzje o dalszym postępowaniu. Należy szczegółowo zbadać, czy umowa zawiera tzw. klauzule abuzywne, czyli zapisy, które są niezgodne z przepisami prawa i naruszają interesy konsumenta.

Najczęściej spotykane klauzule abuzywne w umowach frankowych to te dotyczące sposobu przeliczania kwoty kredytu oraz rat kredytu na walutę obcą. Zakładają one możliwość jednostronnego ustalania kursu waluty obcej przez bank, co prowadzi do niejasności mechanizmu przeliczenia i braku możliwości jego weryfikacji przez konsumenta. W praktyce oznacza to, że konsument nie miał pewności jaka kwota kredytu zostanie mu wypłacona, jaka będzie wysokość przypisanego mu salda w CHF, a wreszcie jaką wartość w PLN będą miały przyszłe raty kredytu. Powodowało to brak możliwości racjonalnego zapanowania nad miesięcznym budżetem. 

Ponadto, w przypadku wielu umów, banki nie informowały klientów o ryzyku związanym z zawarciem umowy kredytu frankowego, co również może stanowić jedną z podstaw do zakwestionowania umowy.

2. Oszacowanie roszczeń wobec banku

Zanim sprawa trafi do sądu, warto rzetelnie oszacować swoje roszczenia wobec banku. Dokładne wyliczenie potencjalnych kwot do odzyskania – zarówno nadpłat, jak i ewentualnych kosztów związanych z unieważnieniem umowy – pozwala nie tylko realnie ocenić korzyści postępowania, ale uniknąć częściowego oddalenia pozwu przez sąd, czy wreszcie przygotować się do ewentualnych negocjacji z bankiem.

Prawidłowe wyliczenia służą również podjęciu próby polubownego zakończenia sporu jeszcze przed złożeniem pozwu, np. poprzez wezwanie do zapłaty. Oprócz skutku w postaci postawienia roszczeń frankowicza w stan wymagalności oraz możliwości dochodzenia odsetek za opóźnienie już od momenty, w którym upłynął termin z wezwania,  często jest też to dobry moment na podjęcie pierwszych rozmów ugodowych z bankiem.

Mężczyzna w garniturze siedzący przy biurku, w tle roślina doniczkowa. Na pierwszym planie formularz dotyczący wniosku hipotecznego. Logo Kancelarii Mędrecki Wilk i Wspólnicy.

3. Złożenie pozwu o unieważnienie umowy CHF

W przypadku stwierdzenia postanowień niedozwolonych w treści umowy kredytu, następnym krokiem jest złożenie pozwu o unieważnienie umowy kredytowej. W pozwie powinny znaleźć się dokładne informacje na temat tego, które zapisy umowy są niezgodne z prawem, oraz jakie są tego konsekwencje dla kredytobiorcy.

W pozwie warto powołać się na przepisy prawa, które mogą wspierać roszczenie, w tym  wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Warto również zaznaczyć, że na podstawie tych przepisów możliwe jest odzyskanie nadpłaconych rat kredytowych, co stanowi dodatkowy argument w procesie.

4. Rola świadków i biegłych a kredyt we frankach

W wielu sprawach frankowych sądy decydują o przesłuchaniu świadków lub powołaniu biegłych sądowych. Biegły może ocenić, prawidłowość obliczeń jakie stały za dochodzoną kwotę roszczenia. Świadkowie natomiast mogą potwierdzić, czy bank rzeczywiście w sposób jasny przedstawiał warunki umowy, czy też nie informował kredytobiorców o ryzyku zmienności kursu franka szwajcarskiego oraz o innych procedurach towarzyszących zawarciu umowy po stronie banku.

5. Rozliczenie się z bankiem

Istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę pracując nad strategią sprawy frankowej są roszczenia banku o zwrot kapitału kredytu na skutek stwierdzenia nieważności umowy kredytu. W zależności od indywidualnych okoliczności sprawy, Kancelaria powinna uwzględnić, na jakim etapie i w jaki sposób powinno dojść do rozliczenia się frankowicza z bankiem, tak by nie narażać Klienta na zbędne ryzyko dodatkowych kosztów na rzecz banku.

Uśmiechnięta kobieta i mężczyzna w formalnych ubraniach na tle współpracowników w biurze. Logo Kancelarii Mędrecki Wilk i Wspólnicy.

Wygrana sprawa frankowa

W ostatnich latach w Polsce zapadło wiele korzystnych wyroków w sprawach dotyczących kredytów frankowych. Sąd Najwyższy oraz sądy powszechne w zdecydowanej większości stają po stronie kredytobiorców, uznając umowy kredytowe za nieważne lub nakładając na banki obowiązek zwrotu nadpłaconych środków.

Przykładów wygranych spraw jest wiele, sądy konsekwentnie uznają, iż z uwagi na abuzywność kluczowych postanowień umowy kredytu – nie może być kontynuowana i powinna zostać unieważniona. 

W uzasadnieniu wyroku jednej ze spraw prowadzonych przez Kancelarię Mędrecki Wilk i Wspólnicy Sądu Okręgowego w Legnicy w wyroku z dnia 6 lutego 2025 r. przeciwko Powszechnej Kasie Oszczędności Bankowi Polskiemu S.A., sąd dobitnie podkreślił, że działania banku zmierzające do niedoinformowania frankowicza, wywołania u niego poczucia dezorientacji i wykorzystujące jego niewiedzę w zakresie skomplikowanych mechanizmów bankowych należy uznać za sprzeczne z dobrymi obyczajami, a samo sformułowanie przez bank umowy stwarzało dla frankowicza bezpośrednie narażenie na nieograniczone ryzyko związane ze sposobem przeliczania kredytu przez Bank. 

Dzięki właściwej strategii oraz argumentacji,  w powyższej sprawie sąd potwierdził, że umowa kredytu frankowego była nieważna i nakazał zwrócić bankowi na rzecz Klienta kwotę 68 898, 24 zł  wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz zwrot kosztów procesu w dwóch instancjach, w łącznej kwocie 9 134 złotych. 

Zaniepokojony mężczyzna w szarym garniturze trzymający kartkę papieru, na tle szarej ściany. Logo Kancelarii Mędrecki Wilk i Wspólnicy.

Jakie argumenty są kluczowe w procesie frankowym?

Reprezentując interesy frankowicza w sprawie o unieważnienie umowy kredytu, wykazujemy: 

  • Naruszenie przepisów ochrony konsumentów – banki muszą przestrzegać przepisów, które chronią konsumentów przed nieuczciwymi warunkami umowy.
  • Brak rzetelnej informacji o ryzyku walutowym – kredytobiorcy powinni być w pełni informowani o ryzyku zmiany kursu waluty obcej, co w wielu przypadkach nie miało miejsca.
  • Brak indywidualnych negocjacji warunków umowy – kredytobiorca nie miał możliwości indywidualnego ustalenia warunków kredytu, co narusza zasady uczciwości kontraktowej.
  • Konieczność zwrotu nienależnego świadczenia na rzecz frankowicza – wobec ustalenia, że umowa kredytu jest nieważna, nie było podstaw, aby kredytobiorca wpłacał na rzecz banku jakiekolwiek raty.

Jak kancelaria może pomóc w walce z bankiem?

Jeśli posiadasz kredyt frankowy i zastanawiasz się, jak wygrać z bankiem, warto skorzystać z pomocy kancelarii specjalizującej się w tego typu sprawach. Profesjonalni pełnomocnicy dokładnie przeanalizują Twoją umowę, wskażą na klauzule abuzywne i przygotują pozew o unieważnienie kredytu. Dzięki doświadczeniu kancelarii, zwiększasz swoje szanse na wygraną, uzyskując nie tylko pomoc w procesie, ale także możliwość odzyskania nadpłaconych środków.

Nasza kancelaria, Mędrecki Wilk i Wspólnicy, posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych. Nasze biura zlokalizowane są we Wrocławiu, Opolu i Łodzi, natomiast zapewniamy pomoc Frankowiczom na terenie całego kraju.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygrać z bankiem w sprawie kredytu frankowego, zgłoś się do naszej kancelarii. Pomożemy Ci przygotować strategię procesową. Skontaktuj się z nami już dziś!

Najnowsze wpisy:

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Podając e-mail zgadzasz się na przesyłanie z Kancelarii informacji handlowych.
Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Komandytowa przetwarza Twoje dane w celu kontaktu w sprawie oferty. Możesz złożyć sprzeciw lub odwołać zgodę. Polityka prywatności.