Jednym z banków oferujących kredyty powiązane z frankiem szwajcarskim był Bank Ochrony Środowiska. Osoby, które zaciągnęły tego rodzaju kredyty w tym banku, obecnie zmuszone są nie tylko do płacenia coraz wyższych rat kredytu w związku z rosnącym kursem franka szwajcarskiego, ale także do uiszczania ich po kursie, który może być dowolnie ustalany przez bank. Jakie zatem należy podjąć kroki, aby uwolnić się od zobowiązania, które jest tak niekorzystne wobec Frankowicza?
Analiza umowy kredytu i pozostałej dokumentacji kredytowej
Czynnością o zasadniczym i decydującym znaczeniu jest dokonanie gruntownej analizy zawartej umowy kredytu i pozostałych związanych z nią dokumentów. Szczególna uwaga powinna zostać poświęcona wszelkim postanowieniom dotyczącym uruchomienia i spłaty kredytu oraz związaną z nimi kwestią waloryzacji. Szereg umów zawieranych z Bankiem Ochrony Środowiska zawierało niedozwolone postanowienia, które pozwalały bankowi na arbitralne ustalanie kursu franka szwajcarskiego i tym samym na dowolne ustalanie wysokości zobowiązania kredytobiorcy. W celu dokonania rzetelnej analizy umowy najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.
Zgromadzenie dowodów - unieważnienie kredytu frankowego
W razie stwierdzenia, że umowa zawiera niedozwolone klauzule umowne, zachodzi potrzeba zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji. Poza umową kredytu konieczne będzie zatem uzyskanie:
- regulaminu do umowy,
- wszelkich aneksów do umowy (jeżeli były zawierane),
- korespondencji z bankiem (jeżeli była prowadzona),
- zaświadczenia zawierającego zestawienie wszelkich wpłat dokonanych tytułem spłaty rat kapitałowo – odsetkowych i innych opłat (np. składek na poczet ubezpieczenia niskiego wkładu własnego).
- zaświadczenia wskazującego na wysokość stosowanego przez bank w trakcie okresu kredytowania oprocentowania kredytu.
Wystąpienie z reklamacją do banku - kredyt we frankach
Pierwszy pismem, w którym kredytobiorca powinien żądać unieważnienia umowy i zwrotu uiszczonych w jej wykonaniu świadczeń, jest reklamacja kierowana do banku – w tym wypadku do Banku Ochrony Środowiska. W reklamacji należy:
- sformułować swoje żądania,
- podać dokładną kwotę, której zwrotu domaga się kredytobiorca
- podać numer rachunku bankowego, na który ma nastąpić zapłata
- w reklamacji warto zawrzeć argumentację przemawiającą za zasadnością sformułowanych żądań, w szczególności wskazać, które postanowienia umowy są kwestionowane.
Zgromadzenie z powództwem - BOŚ Bank
Jeżeli bank nie uwzględni reklamacji bądź w ogóle nie udzieli na nią odpowiedzi, kredytobiorcy chcącemu unieważnienia umowy kredytu pozostaje wystąpienie z pozwem do sądu. Pozew powinien zawierać dokładne określenie żądań i ich uzasadnienie. Do pozwu należy załączyć:
- umowę kredytu,
- regulamin,
- aneksy do umowy,
- pozyskane uprzednio z banku zaświadczenia.
Ponadto, w załączeniu do pozwu należy złożyć skierowaną wcześniej do banku reklamację i odpowiedź na nią (jeżeli bank jej udzielił). Mając na uwadze skomplikowany charakter pisma, jakim jest pozew, warto skorzystać przy jego sporządzaniu z pomocy prawnika.
Unieważnienie kredytu CHF - Bank Ochrony Środowiska
Przeciwko Bankowi Ochrony Środowiska wystąpiło już wielu frankowiczów, uzyskując korzystne dla siebie wyroki polegające na ustaleniu nieważności zawartych przez nich umów. Aby mieć pewność co do zasadności wystąpienia przeciwko bankowi z żądaniem ustalenia nieważności umowy, konieczna jest dokładna analiza umowy kredytu pod kątem zawartych w niej postanowień. Niezbędne jest również zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji, która posłuży następnie do sformułowania reklamacji – a w razie jej nieuwzględnienia przez bank – do wystąpienia z pozwem. Na każdym z powyższych etapów, jak również w dalszym toku postępowania (a więc także na etapie wyegzekwowania od banku zasądzonych kwot), dużym wsparciem dla kredytobiorcy mogą być profesjonalni pełnomocnicy (adwokaci bądź radcy prawni) specjalizujący się w tego rodzaju sprawach.
Kancelaria dla Frankowiczów z BOŚ Bank
Kancelaria Mędrecki Wilk i Wspólnicy oferuje kompleksową pomoc Frankowiczom na każdym etapie sporu z bankiem. Posiadamy biura w trzech miastach wojewódzkich – Wrocławiu, Opolu i Łodzi – i reprezentujemy kredytobiorców z całego kraju. Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z naszego doświadczenia i dochodzić swoich praw!