Niezbędnym elementem każdego pozwu w sprawie frankowej jest wskazanie tzw. wartości przedmiotu sporu. Prawidłowe jej wyliczenie jest istotne, gdyż decyduje do jakiego sądu trafi pozew Kredytobiorcy, ma również wpływ na wyliczenie ostatecznych kosztów procesu. Jak poprawnie oszacować wartość przedmiotu sporu? W tym artykule znajdziesz szczegółowe informacje.
Czym jest wartość przedmiotu sporu w sprawach frankowych?
Wartość przedmiotu sporu to kwota obrazująca wysokość roszczenia o które walczy Frankowicz na drodze postępowania sądowego. Jest to inaczej konkretna kwota pieniężna stanowiąca równowartość żądań sformułowanych w pozwie. Wartość przedmiotu sporu, w skrócie „w.p.s.” podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego.

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu przy unieważnieniu kredytu we frankach?
Wpływ na ustalenie wartości przedmiotu sporu ma okoliczność czy Kredytobiorca dokonał całkowitej spłaty kredytu, czy też nadal wykonuje swoje zobowiązanie względem banku, spłacając raty kredytowe. Powyższe ma związek ze sformułowaniem odpowiednich roszczeń względem banku, a tym samym z oszacowaniem ich wartości.
Kredyt we frankach całkowicie spłacony
W pozwie zawieramy roszczenie o zapłatę.
Wartość przedmiotu sporu to suma wszystkich spłaconych rat kapitałowo-odsetkowych oraz dodatkowych opłat (np. prowizji dla banku).
Kredyt frankowy nadal spłacany
Pozew przeciwko bankowi obejmuje roszczenie o zapłatę oraz ustalenie nieważności umowy kredytowej.
Wartość przedmiotu sporu obejmuje sumę dotychczas spłaconych rat oraz innych opłat poniesionych na rzecz banku, a także wartość udzielonego kredytu we frankach szwajcarskich, wynikającą z umowy.
Ustalając wartość przedmiotu sporu środków dochodzonych w walucie CHF należy przyjąć ich równowartość w PLN wedle kursu średniego NBP obowiązującego w dacie wniesienia pozwu.
Czego potrzebujemy, aby wyliczyć wartość przedmiotu sporu?
Do prawidłowego obliczenia wartości przedmiotu sporu niezbędna jest umowa kredytowa oraz zaświadczenie z banku. Na wniosek Frankowicza bank musi udostępnić dokumenty oraz informacje dotyczące kredytu, w tym:
wysokość spłat rat kapitałowo – odsetkowych od dnia zawarcia umowy do dnia wydania zaświadczenia ze wskazaniem ich waluty oraz łącznej sumy,
wysokość uruchomionego kredytu we frankach szwajcarskich i jego poszczególnych transz z uwzględnieniem dat uruchomienia kwoty wypłaconej transzy oraz kursu po jakim doszło do uruchomienia kredytu,
informacje o oprocentowaniu,
wysokość i daty pobranych opłat i prowizji, w szczególności składek z tytułu ubezpieczeń,
kopia umowy kredytowej i jej aneksów.

Wartość przedmiotu sporu w sprawach - podsumowanie
Wartość przedmiotu sporu to istotny element pozwu Frankowicza, stanowiący jego wymóg formalny. Wyliczenie tej wartości jest znacznie łatwiejsze w przypadku dochodzenia stwierdzenia nieważności umowy. Celem uniknięcia błędów warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Specjaliści z Kancelarii Mędrecki Wilk i Wspólnicy dokonają niezbędnych wyliczeń i ustalą prawidłową wartość przedmiotu sporu.