Czy ugoda z bankiem w sprawie kredytu frankowego się opłaca?

Kredyty frankowe to temat, który od lat budzi wiele emocji. Wiele osób, które zaciągnęły kredyty w tej walucie, zmaga się z trudnościami finansowymi, w związku z rosnącym kursem franka szwajcarskiego. W takiej sytuacji część kredytobiorców decyduje się na negocjowanie ugody z bankiem, która miałaby stanowić rozwiązanie problemu. Czy ugoda z bankiem w sprawie kredytu frankowego się opłaca? Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania w porównaniu z postępowaniem sądowym?

Co to jest ugoda frankowa?

Ugoda frankowa to porozumienie, które kredytobiorca zawiera z bankiem, mające na celu rozwiązanie sporu, dotyczącego umowy kredytu powiązanego z walutą obcą. Banki masowo oferują kredytobiorcom ugody, w ramach których kredyt umowa kredytu jest nadal ważna, natomiast następuje zmiana jej warunków. Kredyt jest przewalutowywany na złote, a następnie wzajemnie rozliczony lub podlega dalszej spłacie w oparciu o nowe warunki oprocentowania i nowy kapitał.

Ugody mogą również obejmować rozliczenie nadpłat wynikających z przewalutowania. Dla niektórych frankowiczów ugoda stała się prostą i szybką drogą do uzyskania rozwiązania w tej trudnej sytuacji. Jednak, czy aby na pewno najlepszą?

Uścisk dłoni dwóch osób w garniturach, symbolizujący zawarcie ugody lub porozumienia. W lewym dolnym rogu logo kancelarii Mędrecki Wilk i Wspólnicy.

Ugoda z bankiem – jakie są warunki?

Każda ugoda frankowa ma swoje szczególne warunki, które zależą od banku oraz konkretnej umowy kredytowej. Jakie propozycje najczęściej znajdują się w ugodzie frankowej?

  •  Przewalutowanie kredytu na złotówki

To najczęstszy model ugody. Kredyt frankowy przeliczany jest na kredyt złotowy, tak jakby od początku był zaciągnięty w złotówkach. Bank zazwyczaj przyjmuje kurs z dnia zawarcia umowy lub średnią wartość z określonego okresu. Może to oznaczać niższą ratę, ale także utratę możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu nieważności umowy.

  •  Obniżenie salda zadłużenia 

W niektórych ugodach bank proponuje częściowe umorzenie długu. Saldo zadłużenia zostaje obniżone o określony procent – np. 10%–20%. Brzmi korzystnie, ale zwykle wiąże się z koniecznością zrzeczenia się jakichkolwiek roszczeń wobec banku. To często oznacza rezygnację z większych kwot możliwych do odzyskania w sądzie.

  •  Przewalutowanie + rekompensata

Niektóre banki idą krok dalej i oprócz przewalutowania oferują jednorazową rekompensatę – np. w formie zwrotu części nadpłat. Takie ugody są rzadziej spotykane, a ich atrakcyjność zależy od konkretnej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Po dokonaniu szczegółowej analizy najczęściej okazuje się, że proponowana przez bank rekompensata jest jedynie niewielką częścią możliwych do uzyskania korzyści.

  •  Indywidualnie negocjowane porozumienia 

Zdarza się, że banki są skłonne negocjować warunki ugody indywidualnie. Można wtedy uzyskać bardziej dopasowane rozwiązanie – np. niższe oprocentowanie czy korzystniejsze warunki spłaty. Wymaga to jednak wiedzy, doświadczenia i najczęściej wsparcia profesjonalnego pełnomocnika.

Plusy ugody z bankiem

Ugoda frankowa ma swoje niewątpliwe zalety. Główne z nich to:

  1. Szybkość rozwiązania sprawy – Zawarcie ugody z bankiem pozwala na szybkie rozwiązanie problemu kredytu frankowego. Kredytobiorca nie musi czekać na zakończenie postępowania sądowego, które może trwać nawet kilka lat.
  2. Mniejsze ryzyko procesowe – Ugoda pozwala na uniknięcie ryzyka przegranej w sądzie. Choć sądy w sprawach frankowych w zdecydowanej większości orzekają na korzyść kredytobiorców, nie każda sprawa jest jednoznaczna. Ugoda to rozwiązanie, które gwarantuje pewny wynik.
  3. Przewidywalność warunków – Zawierając ugodę z bankiem, po dokonaniu dokładnej analizy postanowień ugody, kredytobiorca wie, na jakich warunkach zostanie rozwiązany spór z bankiem. Banki proponują konkretne zasady, co daje pewność co do przyszłych rat.
  4. Możliwość uzyskania dodatkowej kwoty pieniężnej – W ramach niektórych ugód kredytobiorca może liczyć na zwrot dodatkowej kwoty wynikającej z przeliczenia kredytu na nowe warunki. Taki zwrot może być istotnym wsparciem finansowym, jednak dodatkowa kwota rekompensaty należy do rzadkości.
Figurka Temidy na tle rozmytego widoku miasta, symbolizująca sprawiedliwość i prawo. W lewym dolnym rogu logo kancelarii Mędrecki Wilk i Wspólnicy.

Minusy ugody frankowej

Należy jednak pamiętać, że ugoda z bankiem nie jest pozbawiona wad. Oto najczęstsze minusy:

  1. Brak pełnego unieważnienia umowy – Ugoda nie daje kredytobiorcy całkowitej pewności, że kredyt zostanie anulowany. W wielu przypadkach umowa nadal obowiązuje, tylko zmieniają się warunki spłaty kredytu. W praktyce kredytobiorca może nie odzyskać wszystkich nadpłaconych środków.
  2. Nie zawsze korzystne warunki przewalutowania – W niektórych przypadkach kurs, po którym następuje przewalutowanie kredytu, może być mniej korzystny niż oczekiwałby kredytobiorca. Choć banki oferują konwersję kredytu na złote, nie zawsze jest to rozwiązanie w pełni sprawiedliwe dla konsumenta.
  3. Brak zwrotu pełnej kwoty nadpłat – Choć banki mogą oferują zwrot częściowej nadpłaty w ramach ugody, często nie jest to pełny zwrot porównywalny do sum wynikających z rozliczenia nieważnej umowy kredytu. Kredytobiorca może nie otrzymać całkowitej kwoty, którą zapłacił w wyniku nieuczciwych klauzul umowy.
  4. Brak długoterminowych korzyści – W przypadku dalszego obowiązywania umowy kredytu, ugoda może prowadzić do natychmiastowej poprawy sytuacji finansowej kredytobiorcy, ale nie gwarantuje długoterminowego sukcesu. W niektórych przypadkach wygrana sprawa sądowa może przynieść większe korzyści, w tym anulowanie kredytu i zwrot wszystkich nadpłat.

Czy ugoda się opłaca?

Ugoda frankowa może być korzystnym rozwiązaniem w wielu przypadkach, szczególnie dla osób, które nie chcą czekać na długotrwałe postępowanie sądowe. Warto jednak dokładnie przeanalizować warunki oferowane przez bank i porównać je z możliwymi korzyściami wynikającymi z postępowania sądowego.

Zanim zdecydujemy się na ugodę, warto skorzystać z porady prawnika, który pomoże w ocenie warunków ugody oraz przedstawieniu wszystkich możliwych opcji. Kancelaria specjalizująca się w sprawach frankowych może pomóc w negocjacjach z bankiem i sprawdzić, czy oferta jest korzystna.

Grupa osób w biznesowym otoczeniu omawiająca dokumenty i analizy finansowe przy stole. Na pierwszym planie laptop i raporty. W lewym dolnym rogu logo kancelarii Mędrecki Wilk i Wspólnicy.

Podsumowanie - ugoda CHF w Opolu

Ugoda frankowa to rozwiązanie, które może przynieść szybkie i pewne rezultaty. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to najkorzystniejsza opcja, zaś analiza warunków ugody dotychczas oferowanych przez banki, pozwala na stwierdzenie, iż postępowanie sądowe przynosi większe korzyści. Dobrze przeprowadzona analiza umowy, konsultacja z prawnikiem oraz porównanie ugody z postępowaniem sądowym mogą pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Zastanawiasz się nad podpisaniem ugody z Bankiem? Skontaktuj się z nami, zweryfikujemy propozycję Banku i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie!

Najnowsze wpisy:

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Podając e-mail zgadzasz się na przesyłanie z Kancelarii informacji handlowych.
Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Komandytowa przetwarza Twoje dane w celu kontaktu w sprawie oferty. Możesz złożyć sprzeciw lub odwołać zgodę. Polityka prywatności.