JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK O ZABEZPIECZENIE ROSZCZENIA – KREDYT CHF

Sytuacja prawna i procesowa Frankowiczów wciąż budzi ogromne zainteresowanie samych Kredytobiorców jak i opinii publicznej. Do polskich sądów wciąż jeszcze wpływają nowe pozwy Kredytobiorców a duża ilość spraw oczekuje na prawomocne rozpoznanie. Wielu Kredytobiorców, którzy nadal spłacają zobowiązanie wobec Banku, zadaje sobie pytanie czy istnieje możliwość zawieszenia płatności rat kredytu frankowego a jeśli tak – jakie kroki należy podjąć by Sąd wstrzymał obowiązek spłaty rat do czasu prawomocnego zakończenia postępowania?

Czy istnieje możliwość prawna zawieszenia płatności rat kredytu?

Zawieszenie płatności rat kredytu na czas trwania postępowania sądowego jest możliwe na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego, który reguluje instytucję zabezpieczenia powództwa. W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia a o jego udzielenie może wnosić każda strona lub uczestnik postępowania. Zawieszeniu płatności rat kredytu na czas trwania postępowania sprzyja również orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w szczególności orzeczenie z dnia 15 czerwca 2023 r. wydane w sprawie C 287-22, w którym TSUE wskazał, iż zawieszenie płatności rat kredytowych na czas trwania postępowania w sprawie o stwierdzenie nieważności umowy kredytu stanowi realizację zasady słuszności. Zmuszanie Kredytobiorcy do płacenia w toku procesu rat z tytułu umowy kredytowej, która z dużym prawdopodobieństwem zostanie uznana za nieważną, zmuszanie go do formułowania kolejnych rozszerzeń o zapłatę czy wszczynania kolejnego procesu sądowego, czyniłoby ochronę Konsumenta częściową i nieefektywną. Tymczasem celem postępowania w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego jest zapobieżenie kolejnym płatnościom z tytułu nieważnej umowy.

Spłacony kredyt frankowy – możliwości pozwania banku i odzyskania nadpłaconych środków.

Jak zatem złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia?

Aby uzyskać sądowe zabezpieczenie powództwa w postaci zawieszenia płatności rat kredytu należy złożyć do Sądu rozpoznającego sprawę przeciwko Bankowi wniosek zawierający argumenty przemawiające za udzielenia zabezpieczenia. 

Wniosek o udzielenia zabezpieczenia może być złożony w pozwie lub na późniejszym etapie postępowania – zarówno przed Sądem I jak i II instancji. W przypadku złożenia wniosku w trakcie postępowania sądowego konieczne jest uiszczenie opłaty sądowej w wysokości 100 zł co nie jest wymagane kiedy wniosek składany jest już w pozwie. 

Aby uzyskać pozytywny rozstrzygnięcie Sądu konieczne jest prawidłowe złożenia wniosku, a więc nie tylko spełnienie wymogów formalnych ale również przedstawienie argumentów wskazujących na istnienie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. 

Jakie wymogi powinien spełnić wniosek o zabezpieczenie roszczenia?

Aby wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlegał rozpoznaniu poza tym, że powinien wpłynąć do właściwego Sądu i zostać opłacony (jeżeli jest składany w toku postępowania sądowego) powinien również odpowiadać wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, czyli zawierać m.in.: oznaczenie Sądu, do którego jest skierowany, stron postępowania i ich pełnomocników, sygnatury sprawy (dla spraw w toku postępowania sądowego), rodzaju pism, merytoryczną treść wraz z wskazaniem faktów i dowodów na ich potwierdzenie, podpis oraz wymienienie załączników. 

Ponadto, wniosek powinien zawierać: wskazanie sposobu zabezpieczenia, uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek czy też zwięzłe przedstawienie przedmiotu sprawy. 

Po merytorycznym rozpoznaniu wniosku spełniającego wymogi formalne przewidziane przepisami prawa, jeżeli istnieją ku temu podstawy, Sąd przyznania Kredytobiorcy uprawnienia do zawieszenia płatności rat kredytowych czyli zaniechania regulowania bieżących i przyszłych rat kapitałowo – odsetkowych.

frankowicze

Co jeszcze warto wiedzieć o zabezpieczeniu roszczenia w sprawie kredytu CHF?

Decyzję w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia podejmuje Sąd wydając stosowne postanowienie. Zabezpieczenie jest czasowe – obowiązuje od dnia wydania przez Sąd postanowienia do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Postanowienie jest natychmiast wykonalne, więc po jego wydaniu Kredytobiorca może wstrzymać się z płatnością rat kredytowych a Bank ma obowiązek zastosować się do postanowienia i nie może wyciągać względem Kredytobiorcy negatywnych konsekwencji.

Najnowsze wpisy:

Masz pytania?
Czekamy na kontakt:

Podając e-mail zgadzasz się na przesyłanie z Kancelarii informacji handlowych.
Mędrecki, Wilk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Komandytowa przetwarza Twoje dane w celu kontaktu w sprawie oferty. Możesz złożyć sprzeciw lub odwołać zgodę. Polityka prywatności.